Pravni sistem | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pravni sistem". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
INTERNACIONALNI UNIVERZITET TRAVNIK
U TRAVNIKU
PRAVNI SISTEM
SEMINARSKI RAD
Maj, 2012
SADRŽAJ
UVOD....................................................................................................................................... 1.
1.POJAM PRAVNOG SISTEMA I PRAVNE NORME..................................................... 2.
2.STVARANJE PRAVNOG SISTEMA............................................................................... 2.
3.PRAVNE OBLASTI............................................................................................................ 3.
4. GRANE PRAVA................................................................................................................. 4.
5. GRAĐANSKO PRAVO..................................................................................................... 5.
5.1. Naziv i pojam građanskog prava..................................................................................... 5.
5.2. Metod građanskog prava................................................................................................. 6.
5.3. Izvori građanskog prava.................................................................................................. 7.
5.4.subjekti građanskog prava................................................................................................ 8.
5.5. Objekti građanskog prava............................................................................................... 8.
5.6. Građansko pravo u objektivnom i subjektivnom smislu................................................. 8.
5.7. Građanskopravne norme i građanskopravni odnosi........................................................ 9.
5.8. Građanskopravni poslovi................................................................................................ 9.
6. POJAM I VRSTE PRAVNIH POSLOVA...................................................................... 10.
ZAKLJUČAK........................................................................................................................ 12.
LITERATURA...................................................................................................................... 13.
UVOD
Pravo je uređeni skup normi koji propisuje i sprovodi država. Država je nadležna i odgovorna za pravni sistem, tj. za donošenje i sprovođenje pravnih normi. Pravo je, dakle, nerazdvojno od države. Država i pravo su nastali kao nužna posledica podele društva na klase i njihove borbe koja je pretila da uništi društvo. Pravo je oblast s kojom se susrećemo svakodnevno i koja pradstavlja bitan elemenat savremenog društva, zbog čega je potrebno poznavati i razumeti njegove osnovne osobine i pojmove.
1.
1.POJAM PRAVNOG SISTEMA I PRAVNE NORME
Pravo predstavlja svojevrstan sistem pravnih normi. Za razumevanje pravnog sistema trebamo, dakle, poći od pravnih normi kao njegovog elementarnog dela. Pravnim normama regulišu se različiti pravni odnosi, pa one mogu da se grupišu po različitim kriterijumima u veće celine. S obzirom da čine sistem, pravne norme nisu haotična celina, već među njima postoje određene veze koje ih sistematizuju u jedinstvenu celinu. U izgradnji pravnog sistema pravna nauka koristi kao osnovni materijal opšte pravne norme, pošto one čine izvor prava. Postojeće opšte pravne norme međusobno se grupišu u uže grupe normi koje uređuju odnose velikog stepena sličnosti. Ove grupe normi nazivaju se ustanove ili institucije. Ustanove su prvi stepen povezivanja pravnih normi, ali ne i jedini. Sledeći stepen povezivanja zasniva se na grupisanju pravnih normi koje uređuju šire pravne odnose, tj. pravne odnose manjeg stepena sličnosti, ali dovoljno slične da predstavljaju jednu celinu. Ovako grupisane pravne norme čine pojedine grane prava. U definisanju pravnog sistema uvek je značajna uloga pravne norme. Međutim, ono što je karakteristično za sveki sistem jeste određena povezanost njegovih delova zahvaljujući kojoj on funkcioniše kao celina. Sistematsko mišljenje je u pravnoj nauci nasleđe prirodnopravnog učenja.
2.STVARANJE PRAVNOG SISTEMA
Pogledom kroz istoriju moguće je uočiti različite pravne sisteme: robovlasnički, feudalni, buržoaski, socijalistički. Svi ovi sistemi imali su određene karakteristike koje su izražavale njegovu klasičnu suštinu. Međutim, bez obzira na njihove specifičnosti koje ih čine različitim, neosporno je da je svaki od njih preuzeo i nešto od pravnih sistema koji su mu prethodili u oblastima koje predstavljaju klasično pravo. U tom smislu, najveći značaj za razvoj evropskih pravnih sistema imalo je rimsko pravo ( tip robovlasničkog prava ), koje je dostiglo visok stepen razvoja i njegova rešenja u pojedinim delovima ostala su neprevaziđena i poslužila su kao obrazac kasnijim pravnim sistemima.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET