Pravni lekovi u upravnom postupku | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pravni lekovi u upravnom postupku". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај
Управни спор ........................................................................................3
Правни лекови ......................................................................................5
Жалба ....................................................................................................5
Захтев за ванредно преиспитивање судске одлуке ...........................6
Захтев за заштиту законитости ...........................................................8
Поступак по основу захтева за ванредно преиспитивање судске одлуке и захтева за заштиту законитости ..........................................9
Понављање поступка ...........................................................................9
Литература ..........................................................................................11
Управни спор
Управни спор је посебна врста спора чије је решавање поверено судовима. Управни спор је спор о законитости донесеног или претпостављеног управног акта, чија је законитост са становишта управе неспорна. То је спор између доносиоца управног акта, који држи да је његов акт законит, и субјекта који сматра да су му тим актом повређени на закону засновани права и интереси или да је њиме повређена објективна законитост, дакле који држи да је тај акт незаконит.
Решавање тог спора поверава се при том органу са стране, а тај неутрални, објективни арбитар у спору има сва обележја суда.Суд у управном спору узима акивно учешће у вршењу управне власти.
У теорији се разликују формални и материјални појам управног спора.Формални појам управног спора утврђује се помоћу спољних, формалних обележја.То би био спор чије је решавање поверено посебним управним судовима или пак спор који се решава по посебном управносудском поступку, независно од тога да ли одлуку у спору доноси посебан управни или редовни суд.Материјални појам управног спора утврђује се помоћу садржинских, суштинских обележја.То би био спор у коме је једна страна, било у својству тужиоца било туженог, орган који врши управну власт, или спор који је произашао из примене управноправних прописа, тј. у којем се расправљају питања везана за управноправне односе.
У нашем правном систему на снази је материјални појам управног спора. Најпознатије и са становишта практичног значаја најважније су поделе управног спора на субјективне и објективне и спорове за поништај управног акта или спорове ограничене јурисдикције и спорове пуне јурисдикције, тј. ограниченог и пуног судовања.
Управни спорови могу се разврставати према различитим мерилима.
Предмет управног спора се у појединим позитивноправним решењима одређује на два начина, шири и ужи. Шири систем одређења предмета управног спора је француски, и по њему тај спор може се водити како против општих тако и против појединачних аката органа управе, како против ауторитативних тако и против одређених неауторитативних правних аката управе. Уже одређење предмета управног спора постоји у нашем праву, и по њему је предмет тог спора управни акт. И по ширем и по ужем систему управни спор се води против аката, а не против доносиоца акта. У основи наш управни спор има обележја спора за поништај управног акта. Уз то, у том спору одлучује се о законитости, а не и о целисходности управног акта. Предмет управног спора могу бити само правни(управни акти), а не и материјални акти(управне радње) вршења управне власти.
У теорији и позитивном праву појединих земаља позната су три различита система одређивања предмета управног спора.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET