Pravni i ekonomski aspekti stečaja i likvidacije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pravni i ekonomski aspekti stečaja i likvidacije". Rad ima 32 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
Stečajni postupak se pokreće prijedlogom povjerioca ili stečajnog dužnika.
Stečaj (engl. bankruptcy, njem. Konkurs):
1. U širem značenju, pad poslovne aktivnosti preduzeća zbog čega se ne ostvaruju očekivani poslovni rezultati. S finansijskog gledišta pad poslovne aktivnosti koji može pokrenuti kontinuitet poslovanja, a izazvan je nesolventnošću (nemogućnošću podmirivanja dospjelih obveza u rokovima njihova dospeća) ili situacijom negativne neto imovine poduzeća (dugovi preduzeća veći od pravedno procijenjene vrijednosti njegove imovine);
2. S pravnog gledišta bitan sudski postupak nad imovinom dužnika koji je postao nesolventan (u nekim pravnim sistemima i nad imovinom dužnika koji je prezadužen). Mogu ga pokrenuti povjerioci preduzeća dužnika ili samo preduzeće dužnik. Imovina dužnika postaje stečajna masa iz koje se podmiruju dugovi stečajnim povjeriocima. Organi stečajnog postupka su stečajno vijeće, stečajni sudija i stečajni upravnik. Povjerioci čija potraživanja iznose više od 50% ukupnih dugovanja mogu zatražiti osnivanje odbora povjerilaca i tako imati značajan uticaj u stečajnom postupku. Odbor povjerilaca osniva stečajno vijeće. Nakon što su svi odnosi iz stečajnog postupka okončani, stečajni upravnik podnosi izvještaj stečajnom sudiji. Na prijedlog stečajnog sudije stečajno vijeće donosi odluku o zaključenju. Rješenje o zaključenju stečajnog odnosa upisuje se u sudski registar i od datuma upisa prestaje postojanje dužnika.
Podjela imovine obavlja se izvan stečaja na zahtjev stečajnog upravnika. Stečajna masa se formira početkom dana kojeg je oglas o otvaranju stečajnoga postupka istaknut na oglasnoj tabli suda, kao jedna od pravnih posljedica otvaranja stečajnoga postupka.
Likvidacija (engl. liquidation, nem. Abwicklung, Liquidation) je pojam višestrukog značenja: u pravu i ekonomici označava prestajanje postojanja nekog privrednoga subjekta, u računovodstvu obračunavanje računa, a u prenesenom značenju obračunavanje s neprijateljem, uništenje nečega (npr. ratne tehnike), izvršenje smrtne presude, smaknuće. U privredi likvidacija znači prestanak djelatnosti nekog preduzeća. U sklopu naših do sada važećih pravnih propisa razlikovala su se dva postupka likvidacije: redovna i prisilna (stečaj).
Postupak redovne likvidacije pokreće se ukoliko nastane neki od sledećih slučajeva: neispunjenje propisanih uslova za obavljanje određene djelatnosti, nestajanje prirodnih uslova za obnavljanje određenih djelatnosti (iscrpljenje sirovinskih izvora), poslovanje s gubitkom u dužem razdoblju. Postupak likvidacije pokreće skupština opštine, a sam postupak provodi okružni privredni sud na području kojeg je sedište organizacije. Prodaja imovine preduzeća u redovnoj likvidaciji odvija se u skladu sa pravilima stečaja preduzeća. Po završetku postupka likvidacije preduzeće se briše iz sudskog registra. Za razliku od redovne likvidacije, postupak prisilne likvidacije ili stečaj podrazumijeva sudski postupak nad imovinom dužnika koji više nije sposoban podmirivati svoje obveze prema povjeriocima. Prema tome, stečajnim postupkom se unovčava imovina dužnika da bi se podmirile obveze povjerilaca.
Likvidaciona vrijednost (engl. liquidation value, nem. Liquidationswert) je vrijednost za poslovanje neposredne imovine preduzeća koja se može realizovati prodajom. Tržišna vrijednost imovine umanjena za troškove likvidacije (demontaža, transport, osiguranje, posredničke provizije). U slučaju likvidacije poduzeća likvidaciona vrijednost njegove imovine određena je neto tržišnom vrijednošću u uslovima prisilne prodaje. Zavisi od realne vrijednosti imovine i njene tržišne vrijednosti. Po pravilu je niža od realne vrijednosti imovine.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET