Pravna lica kao subjekti građanskog prava | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pravna lica kao subjekti građanskog prava". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET PRIVREDNA AKADEMIJA
NOVI SAD
FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE I PRAVO
SEMINARSKI RAD
PREDMET:UVOD U GRADJANSKO PRAVO
Tema:
PRAVNA LICA KAO SUBJEKTI GRADJANSKOG PRAVA
Novi Sad, 2010.godina
SADRŽAJ
UVOD
U starom Rimu nastaju prvi moderni oblici pravnih lica. Grocijus je u srednjem veku prvi upotrebio izraz: “pravno lice” kako bi time označio tadašnja udruženja i korporacije. Razvojem privrede u XIX veku raste značaj pravnih lica. Dalja evolucija širi pojam pravnih lica na razne ustanove, zadužbine i udruženja. Postepeno se razvija shvatanje države i njenih teritorijalnih jedinica kao pravnih lica. Savremeni pojam pravnog lica ukljucuje i političke stranke, sindikate, itd.
Pravno lice predstavlja subjekt prava bez sposobnosti da neposredno vrši svoja ovlašćenja i obaveze, već njegovi organi postupaju kao njegovi zastupnici.
1. Pojam pravnog lica
Pravno lice je društvena tvorevina, sačinjena od ljudi i imovine, kojoj je kao nerazlučivoj celini, priznato svojstvo subjekta prava. Pravno lice nije stvarno, živo lice, već društvena tvorevina kojoj pravni poredak priznaje svojstvo subjekta prava (i društvene tvorevine mogu imati jednu jedinstvenu volju koja predstavlja osnovu njihovog subjektiviteta) Pravna lica predstavljaju tvorevine koje predstavljaju centar interesa i delatnosti ljudi, raspolazuci ovlašćenjima i obavezama koje odgovaraju njihovoj prirodi i cilju zbog koga su stvorene.
Glavni elementi pravnog lica su: cilj, sredstva, članstvo, organi, statut, jedinstvenost i identitet. Pravna lica se osnivaju radi različitih ciljeva koji mogu biti politički, ekonomski, prosvetni, zdravstveni, državni, itd. Ciljevi pravnog lica moraju biti pravno dopušteni. Organi rukovode pravnim licem, predstavljaju ga, stiču, menjaju i gase pravne obaveze i ovlašćenja. Tri osnovna uslova za sticanje svojstva pravnog lica su:
imovina,
pravno dopušteni ciljevi
pravni sistem priznaje da je nosilac prava i obaveza
Pravno lice je samostalno u odnosu na svoje osnivače i članove. Izuzetak jedino može biti član insolventnog ortačkog društva koji odgovara sopstvenom imovinom za obaveze drustva i komplementar u komanditnom društvu.
Kod pravnog lica veštački njihov karakter je uvek naglašavan zato što se ono nikada ne poistovećuje sa prirodnim trajanjem fizičkih lica koja ga čine, i što od pravnog poretka zavisi kome će subjektivitet biti priznat.
Trenutak nastanka pravnog lica je kada je ono organizovano kao jedinstvena tvorevina, sposobna da deluje kao celina, pri čemu postoje organi i unutrašnji organizacioni akti- statut. Takođe, mora da postoji svrha zbog koje je formirano (zajedno sa jasnim identitetom), formalno priznanje pravnog lica dato kroz pravom predviđenu formu priznanja njegovog pravnog subjektiviteta. Pravno lice se uvek sastoji od pojedinih fizičkih lica, ali se ne svodi na njih, jer je ono nešto drugo nego fizička lica. Lica koja ga čine se menjaju, ali to veštačko lice ostaje isto. Trenutni njegovi članovi samo su vidljivi predstavnici tog nevidljivog i od njih različitog pravnog subjekta.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET