Pravna i Poslovna sposobnost | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pravna i Poslovna sposobnost". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ФАКУЛТЕТ ЗА ОБРАЗОВАЊЕ
РУКОВОДЕЋИХ КАДРОВА У ПРИВРЕДИ
НОВИ САД
С Е М И Н А Р С К И Р А Д
Тема:
ПРАВНА И ПОСЛОВНА СПОСОБНОСТ
Предмет:
ОСНОВИ ИМОВИНСКОГ ПРАВА
Професор: Студент:
Проф. др Зоран Јеротијевић
Бр.индекса
МАРТ, 2011.
С А Д Р Ж А Ј
TOC o "1-3" h z u
8. ПОСЛОВНА СПОСОБНОСТ ПРАВНИХ ЛИЦА............................................14
1. УВОД
Друштвена правила, као и само друштво, стварају људи. Од човекове свести која је ограничена условима живота, зависи извршење или неизвршење норме. Дакле, правне норме се доносе у друштву да би се регулисало понашање људи. Из тога произилази, да су субјекти права, односно субјекти правних односа људи-грађани, предузећа и други субјекти.
У правној науци се основано истиче да су човек и субјект два различита појма и резултат два различита начина посматрања. Човек је биолошки и физиолошки појам, док је субјект права појам правне науке. Савремена права не искључују нити ограничавају стицање правног субјективитета појединим категоријама људи. У античком Риму, робови нису били личности и нису имали правну способност-него су били објекти имовинског права, оруђа која говоре у власништву својих господара. Феудално право ограничава правну способност и чини је зависном од припадности одређеном сталежу. Нека права су познавала и грађанску смрт-да једно физичко лице иако је природно живо, изгуби својство субјекта права, ако је осуђено на доживотну казну затвора или смртну казну. Друга бића немају правну способност тј. нису субјекти права, као нпр.животиње, али се појављују као објекти имовинског односа. У правној литератури се користи за правног субјекта назив-имаоц правне способности или имаоник.
Имаоник је не само онај који доиста нешто има, него уопше сваки човек, па и свака установа којој се признаје право и способност да има своју сопствену имовину.
Правни однос је такав друштвени однос који је регулисан правним нормама , јер постоје и узајмна права и обавеза лица у том односу. Дакле, правни однос је такав однос у којем учествују два или више лица ( било правна или физичка ), која се појављују као носиоци права и обавеза и која се називају 'правним субјектима'.
Правни субјекти или личности у праву могу се дефинисати као имаоци 'правне способности', једног правног квалитета који се састоји у могућности да се буде ималац права и обавеза. На данашњем степену друштвеног и правног развоја, постоје две врсте правних субјеката: људи, као појединци (физичка лица) и организације, снабдевене правном способношћу, који се називају (правним лицима).
Према традиционалном схватању правни субјекти се често називају носиоцима права и обавеза, а право регулише односе између субјеката.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET