Pranje novca | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pranje novca". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
INTERNACIONALNI UNIVERZITET
NOVI PAZAR
DEPARTMAN PANCEVO
PRAVNI FAKULTET
Seminarski rad: Privredni kriminalitet
TEMA: Pranje novca
SADRZAJ____________________________________________________
Uvod ______________________________________________________ 3
Sta je novac? ________________________________________________ 4
Pojam pranja novca ___________________________________________ 5
Faze pranja novca I uticaj na nacionalnu ekonomiju _________________ 6
Prevare sa finansijskim instrumentima ____________________________ 7
Zakon o sprecavanju pranja novca u Srbiji _________________________ 8
Pranje novca u medjunarodnom bankarskom sistemu ________________ 9
Pranje novca I zloupotreba informacionih tehnologija _______________ 11
Literatura __________________________________________________ 13
2
Seminarski rad
UVOD
Pranje novca je proces kojim se želi zametnuti trag pravog izvora nezakonito stečenog novca, pri čemu se iskorišćava finansijski, a sve češće i nefinansijski sektor i struke. Skladno definiciji Smernice 2005/60/EZ, taj proces obuhvata prikrivanje prave prirode i izvora novca, pretvaranje i prenos imovine u smislu prikrivanja njezina protivzakonitog porekla odnosno nabavku, posedovanje ili upotrebu imovine proizašle iz kaznenog dela odnosno sudelovanje, povezanost, pokušaj pomaganja, poticanja i omogućivanje izvršenja bilo koje od navedenih radnji. Prljavim se novcem smatra svaki novac koji je stečen kaznenim delom i sva imovina koja proizlazi iz tog novca. To znači da pranje novca bez prethodne kriminalne aktivnosti ne postoji. Američki Ured za sprečavanje pranja novca (FinCEN)1 opisao je proces pranja novca kroz tri faze: polaganje, oplemenjivanje i integraciju.
U fazi polaganja sredstva iz kriminalne delatnosti ulažu se u finansijski sistem ili se investiraju u nekretnine i pokretnine. Glavni je cilj ubaciti novac u finansijske tokove ili ga prebaciti izvan zemlje. Pritom perači novca izlažu svoju zaradu, stoga je ta faza s obzirom na mogućnost detekcije prljavog novca krucijalna. Bez obzira na to pojavljuje li se novac koji proizlazi iz kriminalne aktivnosti u obliku gotovine ili ne, faza polaganja najopasnija je za kriminalca. Tada još postoji veza između novca i kriminalca. Od tog trenutka novac više nije gotovina već se pretvara u brojke na papiru ili na zaslonu ekrana.
Sledeća faza u tom procesu poznata je pod nazivom oplemenjivanje, ali se naziva i pretresanjem ili mešanjem. U fazi oplemenjivanja perači brojnim transakcijama počinju prikrivati trag pravog izvora novca. Legalnim transakcijama prebacuju novac na računima u zemlji i inostranstvu i menjaju njegov oblik, upravo radi otežavanja praćenja njegova toka. U toj se fazi svugde postojeće off shore kompanije mogu pojaviti kao prikladno sredstvo. Krajnji cilj prebacivanja novca jest raspršivanje novca i pribavljanje što više papirnatih tragova kako bi se omeo nadzor koji je u toku ili buduća istraga i na kraju priskrbilo lažno poreklo odnosno izvor novca.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET