Pranje novca | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pranje novca". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
U SAD i u drugim državama, sve veća pažnja posvećuje se pranju novca od strane organizovanog kriminaliteta. Izveštaj američke Predsedničke komisije definiše ovaj izraz kao „proces kojim neko prikriva postojanje,ilegalno poreklo ili ilegalnu upotrebu prihoda,da bi ga zatim prikazao tako da on izgleda legitiman“.Pranje novca odnosi se, na delatnost kriminalaca koji teže da „očiste“ novac stečen kriminalnim aktivnostima (prljavi novac), kako bi se izgubio trag o njegovom poreklu. Ovome pribegavaju mnogi akteri iz sveta kriminala od sitnih dilera do velikih kriminalnih sindikata koji brojnim ilegalnim aktivnostima pribavljaju ogromne sume novca.
Termin „pranja novca“ nastao je SAD u periodu prohibicije, u trećoj deceniji prošlog veka, kada su kriminalci zarađeni novac od ilegalne proizvodnje i krijumčarenja alkoholnih pića prikazivali kao zaradu koju su ostvarili u lancu svojih perionica za pranje rublja i za pranje automobila.
PRANJE NOVCA –pojam i definicija
Pranje novca se sastoji u falsifikovanju finansijske dokumentacije i manipulaciji u sistemu međubankarskih transakcija. Poslednjih godina se značajno izražava u utajama poreza, ilegalnoj trgovini drogama i oružijem, u organizovanoj kocki, prostituciji i reketu, kao i u procesima privatizacije kapitala u bivšim socijalističkim zemljama Evrope, te u organizovanim kriminalnim kanalima na Zapadu.
Vrlo često se se raznim kriminalnim aktivnostima ostvaruju enormne sume novca, koje samim tim predstavljaju nezakonitu imovinsku korist.
Izvršioci krivičnih dela nastoje da legalizuju prihode koji su stečeni kriminalnim aktivnostima ili žele da ga prikažu kao da potiče iz nekih legalnih pravnih poslova.Da bi se mogao nesmetano koristiti tako stečen novac,on mora biti legalizovan,odnosno“opran“i tako uključen u legalne finansijske tokove.Učesnici u pranju novca pribegavaju raznim finansijskim transakcijama u cilju prikrivanja pravog porekla novca,da bi ga učinili legalizovanim sredstvom prometa na tržištu novca,a što im obezbeđuje normalno korišćenje u poslovnim odnosima u kojima plasiraju svoj kapital.
Pranje novca je prateća pojava organizovanog kriminaliteta,ali i drugih oblika kriminalnog delovanja koje učiniocima donosi ogromno protizakonitu imovinsku dobit,jer se putem pranja novca,novac koji je stečen kriminalnom delatnošću,legalizuje , čime se stiče mogućnost da se taj novac koristi kroz legalne tokove u okviru proizvodnje,trgovine,platnog prometa i sl.
PRANJE NOVCA KAO KRIVIČNO DELO U NAŠEM KRIVIČNOM ZAKONODAVSTVU
Zakon o sprečavanju pranja novca koji je donet semptembra 2002.godine a stupio na snagu 1.jula 2002.godine ,a zatim je 2005.godine donet novi Zakon o sprečavanju i pranju novca.Novim zakonom veoma je jasno definisano šta se smatra pranjem novca i koje mere treba da preduzmu banke i sve ostale finansijske institucije da bi se ovo krivično delo suzbilo a po mogućnosti i iskorenilo doslednom primenom ovog zakona.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET