Političke stranke | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Političke stranke". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Правни факултет у Крагујевцу
ПОЛИТИЧКЕ СТРАНКЕ
Семинарски рад из предмета Увод у право
Ментор: Студент:
Проф. Батавељић Драган Тошић Слађана
САДРЖАЈ:
Увод . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
Настанак и развој политичких странака . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
Појам политичке странке . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
Организација политичких странака . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
Састав политичких странака . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
Страначки систем . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14
Друштвена улога политичких странака . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15
Оцена политичких странака . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .16
Будућност политичких странака . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
Закључак . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19
УВОД
Политичка странка или политичка партија је друштвена организација која за циљ има спровођење одређене друштвене политике, темељене на одређеној идеологији или економским интересима.
Политичке странке су постојале и у најранијим периодима историје, али су свој модеран облик добиле тек стварањем институција модерне демократије, након чега се често описују као најбољи могући начин за заступање појединачних интереса у држави.
НАСТАНАК И РАЗВОЈ ПОЛИТИЧКИХ СТРАНАКА
Политичке странке као нужан производ демократије, настале су из потребе да обаве три важна задатка и све до данас задржавају своју троструку улогу организатора избора, ствараоца политичке идеологије и фактичког носиоца власти.
Политичке странке су најпре служиле буржоазији за њено сопствено укључивање у политички живот, а затим, с проширењем права гласа и на остале класе ван буржоазије, и за придобијање за буржоазију осталих класа, пре свега радништва и сељаштва. С порастом класне свести ових других класа, поступно настају и политичке странке које служе њиховом припремању за успешнију политичку борбу и придобијању за себе припаадника других класа и слојева. Ова законитост развоја политичког живота објашњава и законитост временског развоја политичких странака. Тако се у том развоју могу разликовати пет фаза.
Први талас стварања политичких станака доноси само буржоаске политичке странке, релативно слабо организоване, с мало чланова.
Други талас доноси стварање радничких социјалистичких странака, које су много чвршће организоване.
Трећи талас доноси стварање комунистичких партија, револиционарних сранака, с малим бројем чланова професионалних политичара.
Следи талас фашистичких странака, које су тесно везане с полувојним организацијама и које немају довољно развијену идеологију.
Пети талас стварања политичких странака доноси појаву нових странака, широко насионалних , које воде борбу за ослобођење.
Данас политичке странке обухватајуцео свет. У свим земљама оне су главни носиоци политичког живота.
ПОЈАМ ПОЛИТИЧКЕ СТРАНКЕ
Појам политичке странке не изазива велике терминолошке тешкоће. Политичком странком се назива углавном иста друштвена појава – оне политичке организације које се и саме обочно тако називају. Разлике постоје у погледу научног објашњења саме појаве политичких странака – ту разни писци полазе од разних гледишта, од разних општих теорија о друштвеним појавама.
Политичке странке могу се разликоват зависно о д броја и врсте обележје која се наводе као основна.
Политичка странка као идеолошка организација
Најпростије одредбе политичке странке одређују је као организацију људи са истом политичком идеологијом. Међутим, и друге друштвене организације обухватају људе истих политичких уверења, а да ипак нису политичке странке, тако да је ова одредба недовољна.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET