Poligraf | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poligraf". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
PRAVNI FAKULTET
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA: KRIMINOLOGIJA
Tema : Poligraf
Ilić Slaviša 99/08
Novembar, 2010.
UVOD
"Svaka istina, danas, može se saznati samo je pitanje da li neko želi da se istina sazna."
Utvrđivanje istine problem je koji su ljudi pokušavali da reše vekovima unazad. Metode za otkrivanje da li su nečije tvrdnje istinite ili lažne nikada nisu bile nežne, a vraćanje u daleku prošlost izbacuje na površinu nekadašnje krajnje nehumane i drastične načine utvrđivanja istine - od najstrašnijih mučenja do spaljivanja na lomači.
Pronalazači su praktično od početka naše ere tragali za boljim, efikasnijim i manje bolnim načinom otkrivanja laži i smišljali razne naprave koje su određivale istinitost nečijih izjava. Ipak, prvi uređaj za otkrivanje istine pojavio se tek početkom prošlog veka, tačnije, 1902. godine. Poligrafska mašina koju je tada izmislio Džejms Mekenzi bila je preteča kasnijeg, mnogo pouzdanijeg i efikasnijeg uređaja. Svojim nezgrapnim izgledom Mekenzijev detektor laži već na prvi pogled nije ulivao veliku nadu da može da utvrdi istinu. Ova drvena skalamerija prepuna žica vrlo brzo se pokazala kao nepouzdana, pa se nije mnogo ni koristila.
Sve što se dešava u organizmu prilikom postavljanja pitanja ispitaniku prenosi se na papir posebnim uređajima koji podsećaju na izduženo pero. Kasnije, stručnjak čita i tumači dobijene podatke. Pitanja koja se postavljaju tokom testiranja podeljena su u grupe i postavljaju se tačno utvrđenim redom, a samo ispitivanje obično traje oko dva sata. Na osnovu zapisa koji se danas kompjuterski obrađuju može se utvrditi reakcija, to jest, promena u čovekovom organizmu prilikom postavljanja određenih pitanja koja ukazuju na to da li je izgovorena laž. Iako se već dugo koristi kao pomoćno sredstvo u policijama širom sveta, detektor laži nije svuda priznat kao zvanični instrument koji se koristi u istrazi.Društvo se oduvek susretalo sa izgovorenom laži i protiv ove pojave pokušavano je boriti se na načine koji su odgovarali vremenu u kome je ta laž izgovorena.Istorijat obmane star je kao i sama istorija ljudskog društva. Poznati su nam testovi, radi utvrđivanja istine, kao što su : Žvakanje riže, viljci za palčeve, španske čizme, žar, voda itd. To su metodi kao i mnogi drugi koji su korišćeni kroz istoriju radi utvrđivanja nečije krivice.
Istorijat korišćenja
Naučni pristup poligrafu počinje sa Mosso-om i njegovim Erorgrafom kao i sa Cesare Lombroso-om. On je upotrebio sprave koje su zamislili i napravili drugi naučnici u lekarske svrhe. Ne može se smatrati ocem "detektora laži" ali mu se mora odati priznanje da je on bio prva osoba koja je upotrebila neku napravu za razotkrivanje laži.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET