Pojam iskaza i greške u reprodukciji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam iskaza i greške u reprodukciji". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
Pod iskazom podrazumevamo izjavu koju neko daje u svojstvu procesnog ucesnika. Psiholosko znacenje je saopstavanje odredjenih psihickih sadrzaja nastalih opazanjem i pamcenjem. Reprodukcija je saopštavanje opaženog koje može biti pismom, govorom ili znacima. Greške su moguće kod netačnih iskaza, usled specifičnog kulturom obojenog jezika i slično.
POJAM ISKAZA
Pojmom iskaz moze da se definise na vise nacina.
Proceduralno značenje je izjava koju neko daje u svojstvu procesnog učesnika, odnosno rezultat utvrđivanja činjenica u krivičnom postupku. Psihološko značenje predstavlja saopštavanja odredjenih psihičkih sadržaja nastali opažanjem i pamćenjem.Logičko značenje opisuje se kao misao koja može biti istinita,verovatna ili lažna. Uže značenje predstavlja saopštavanjeopaženih i zapamćenih činjenica. Šire značenje je saopštavanje u okviru sudskog postupka, koje daje učesnik postupka o bilo kom pitanju.
VRSTE ISKAZA
Najčešća podela iskaza je na tačne i netačne. Netačni nastaju usled greška u opažanju, saopštavanju ili pamćenju, ako su u pitanju nesvesni. Netačni svesni nastaju usled aktivnog, namernog laganja, pasivnog laganja ili slepog laganja kada čovek ne zna da li govori laž ili istinu. U sudskoj psihologiji srećemo fenomen veštog laganja. odnosno to predstavlja najmanje moguce udaljavanje od istine da bi se došlo do onoga do čega se želi.Da bi bolje došlo do utvrdjivanja istine sudije se koriste raznim taktikama pogotovo tražeci nove detalje ili ponavljajuci stare kako bi se doslo do otklanjanja problema i dobijanja odgovora koji su potrebni za resavanje slucaja.
DAVAOCI ISKAZA-INDIVIDUALNE RAZLIKE
U psihologiji iskaza dominiraju četiri psihička procesa: pamćenje, reprodukcija, opažanje i mišljenje. Razlike u ovim procesima nastaju s obzirom na:
Stepen psihičke normalnosti
Pol
Uzrast
1.Stepen psihičke normalnosti
Gruba podela učesnika u postupku moguća je na normalne i nenormalne sa mnogim nijansama između tih polova. U procesnim radnjama o normalnosti i nenormalnosti zaključuje se na osnovu opštih znanja, iskustava ili znanja sudske psihologije i na osnovu mišljenja veštaka
1. Pol
Gros smatra da žene teško sastavljaju i povezuju saznanja, pa im u toku procesa treba pomoći odvajanjem, isticanjem ili rastavljanjem pitanja, medjutim, nauka to ne priznaje zato što je dokazano da žene bolje pamte i opažaju one pojave i detalje koji su u skladu sa njihovim interesovanjima i interesima, a to je pojava karakteristična za sve pojedince. Kada su razlike u polovima u pitanju, treba voditi računa o fiziološkim osobenostima polova: žene tokom menstruacije, trudnoće, dojenja, klimaksa ili tokom odgajanja dece mogu pokazivati specifične reakcije u psihičkim funkcijama, pa i u davanju iskaza. Kao i muškarci tokom klimaksa. Nejčešće te specifične reakcije su nepotpuna, pogrešna percepcija, teškoće u pamćenju i
3.Uzrast
Kada dolazi do davanja iskaza postoje značajne razlike koje su vezane za uzrast.Psihologija
dece,školske dece,adolescenata kao i mladih i starih ljudi se razlikuje i to dosta ima uticaja na
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET