Pojam i sadržina presude | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam i sadržina presude". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ФАКУЛТЕТ ЗА ОБРАЗОВАЊЕ ДИПЛОМИРАНИХ ПРАВНИКА И ДИПЛОМИРАНИХ ЕКОНОМИСТА ЗА РУКОВОДЕЋЕ КАДРОВЕ У ПРИВРЕДИ
СЕМИНАРСКИ РАД
ПРЕДМЕТ: Грађанско процесно право
Тема: Појам и садржина пресуде
Студент: Ментор:
Београд, септембар 2012. год.Садржај:
1. Увод …………………………………………………………………...…3
2. Пресуда …………………………………………………..….……...…...4
2.1. Појам и предмет пресуде ……………………………….....…4
2.2. Врсте пресуде……………………………………………….….5
2.2.1 Пресуда којом се оптужба одбија………………...…5
2.2.2 Решење о одбацивању оптужнице……................…..6
2.2.3 Ослобађајућа пресуда…………………………….…..7
2.2.4 Пресуда којом се оптужени оглашава кривим…....8
2.3 Изрицање пресуде………………………………………….…..9
2.4 Садржина и форма пресуде………………………………….10
2.5 Објављивање пресуде………………………………………..11
2.6 Писмена израда пресуде…………….……………………….12
2.7 Достављање пресуде………………………………………….12
2.8 Исправљање пресуде…………………………………………14
3. Закључак ……………………….………….………….…………….…15
4. Литература ……………………………………….……….…….…….16
УВОД
Пресудом се по правилу окончава парница, након расправљања и доказивања на главној расправи. Појам правоснажности пресуде је један од основних принипа правног поретка. Спорови морају имати крај који је обележен наступањем правоснаћности мериторне одлуке. Суд је везан за своју пресуду чим је објављена и не може је након тога мењати, исто ваћи и за пресуду која није објављена, чим буде отправљена. Према странкама пресуда има дејство тек од дана када им је достављена.
Делатност кривичног суда у циљу реализације функције суђења, посматрана са садржинске стране, може се манифестовати у руковођењу кривичним поступком и у доношењу одлуке о кривичној ствари. Зависно од врсте делатности кривичног суда, разликују се одлуке које кривични суд доноси у току управљања кривичним поступком и одлуке које доноси о самој кривичној ствари, тј. којима се дефинитивно расветљава и решава кривична ствар, а самим тим и окончава кривични поступак. Одлуке које суд доноси у току управљања кривичним поступком су решења и наредбе, а одлуке којима се решава кривична ствар су пресуде. Изузетно, постоје решења којима се решава кривична ствар, на пример, решење о изрицању судске опомене, односно решење о обустави кривичног поступка, ако се утврди да дело није  кривично дело,  да постоје  околности које  искључују кривичну одговорност, односно ако нема довољно доказа да је окривљени извршио наведено дело. Ову одлуку у форми решења суд ће донети у случају ако ове околности утврди пре почетка главног претреса. Исто тако, постоје пресуде којима се решавају само процесна питања, а не и питања о главној- кривичној ствари, на пример, пресуда којом сеоптужба одбија, која се због тога и назива процесном пресудом.
Одлуке кривичног суда представљају основну садржину делатности кривичног суда у току остварења функције суђења у кривичним стварима.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET