Platni bilans | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Platni bilans". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Правни факултет Универзитет у Крагујевцу
Семинарски рад из предмета
“Основи економије”
Тема:
“Платни биланс”
Крагујевац, Мај 2010.
Садржај:
Појам платног биланса 3
Подела платног биланса 4
Девизни платни биланс 4
Обрачунски платни биланс 4
Врсте трансакција у платном билансу 5
Равнотежа и неравнотежа платног биланса 5
Литература 7
Закључак 7
ПОЈАМ ПЛАТНОГ БИЛАНСА
Основна дефиниција платног биланса јесте да је систематски преглед(у облику двостраног биланса) свих економских трансакција, и обављених у одређеном периоду, између резидената једне ѕемље и резидената друге земље. Међутим са развојем економије на нивоу једне државе, постојале су већи број дефиниција: које су временом условљене робне, финансијске институционалне структуре међународних економских односа. У платном је посебна пажња посвећена могућности исказивања дефицита или суфицит и међународним токовима јавног, односно државног капитала.
Најновија, и последња верзија дефиниције платног биланса је: Платни биланс је статистички преглед за одређени период који исказује трансакције робом, услугама и дохотком између једне привреде и осталог света, промене власништва и друге промене у монетарном злату и специјалним правима вучења које дата привреда поседује, промене у потраживању о обавезама према осталом свету, једностране трансакције и против ставке које су потребне за уравнотежење, у рачуноводственом смислу, свих ставки по оним поменутим трансакцијама које се мећусобно не потиру.
Платни биланс обично исказује трансакције обављене у току једне године. Мећутим, оно што платни биланс разликује од осталих спољно трговинских биланса јесте временски момент у коме се трансакције региструју. У принципу би све трансакције требале да се обављају у тенутку преношења права власника. У пракси је тешко обезбедити тако прецизне информације.
Такве су нпр. Трансакције златом измећу монетарне власти и осталих домаћих резидената. Платни биланс не приказује стање фондова на почетку и крају периода, то јест не бележи стање мећународних обавеза и потраживања земље, већ само њихове промене у току године.
Платни биланс сваке земље саставља се по одрећеној методологији и шеми коју препоручује Међународни монетарни фонд. Постоје и разлике у класификацији трансакција у капиталном рачуну биланса плаћања. У ранијим шемама нагласак је био на подели трансакција по секторима, на монетарни и немонетарни сектор, имајући у виду да се са становишта економске политике, за финансирање или равнотежу салда платног биланса најзначајније трансакције које је монетарна власт у стању да контролише.
У најновијој шеми платног биланса капиталне трансакције су првенствено класификоване према мотивацији кредита или дужника, капитал је разврстан на дугорочни и краткорочни. Дугорочни капитал је разврстан на директне инветиције и финансијске инвестиције у хартије у вредности.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET