Penzioni fondovi | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Penzioni fondovi". Rad ima 60 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
1. УВОД
Брз развој тржишта капитала у развијеним тржишним економијама у новијем периоду значајно је условљен појавом и развојем нових типова финансијских посредника,пре свега пензијских фондова и инвестиционих компанија у групацији институционалних инвеститора на финансијском тржишту.Снажан раст капитала ових финансијских институција резултат је промене преференце грађана када је у питању улагање њихове финансијске штедње и резултирао је значајним позитивним ефектима на развој привреде и финансијског система.Ефекти развоја поменутих финансијских институција се огледају у порасту броја алтернатива за мобилизацију и профитоносан пласман слободних новчаних средстава,развоја тржишта хартија од вредности и пораста конкуренције међу финансијским институцијама,што је бодило смањењу трошкова и повећању ефикасности процеса финансијског посредовања. Проучавање финансијског система развијенијих тржишних економија и његових институционалних карактеристика нарочито је индикативно за оне земље које се налазе у процесу преласка на тржишну економију.Са претходним испуњењем одређених институционалних предуслова и стварањем погодног амбијента за инвестирање на финансијском тржишту,за очекивати је да ће се процеси интернационализације промена у финансијском понашанју становништва и развоја нових типова финансијских институција проширити и на нашу земљу. Финансијски системи развијених тржишних економија попримили су такве институционалне димензије које карактерише постојање богате структуре финансијских посредника,који обезбеђују ефикасну дистрибуцију финансијских ресурса и глобалне имовине друштва,и доприносе како поспешивању раста штедње,инвестиција и националног дохотка тако и преструктуирању привреде и стабилизацији глобалног тржишта и привреде. Приватни пензијски фондови и инвестициони фондови имају маркантну позицију у финансијским системима високоразвијених
1
земаља. Пензијски фондови пословну политику граде на мобилизацији дугорочне и уговорне пензијске штедње запослених и њеном пласману у хартије од вредности предузећа и државе. Снажан раст капитала инвестиционих и приватних пензијских фондова у новијем периоду у појединим високо развијеним земљама довео је ове институције у сам врх институционалног инвестирања на финансијском тржишту.Када је у питању инвестирање у акције корпорација,приватни пензијски и инвестициони фондови су водећи на овом тржишту у погледу вредности својих холдинга,заостају само за сектором домаћинства као традиционално највећег холдера корпоративних акција.У САД и Великој Британији ови фондови располажу са близу 40% од укупног стока емитованих акција и налазе се одмах иза сектора становништва чије је учешће око 50%.када је у питању инвестирање у обвезнице корпорација и државе,холдинзима пензијских и инвестиционих фондова у већини развијених земаља конкуришу још само холдинзи осигуравајућих компанија и у мањој мери комерцијалних банака.из изложеног се види да се ради о моћним финансијским институцијама чија ће респективна финансијска снага долазити до изражаја и у наредном периоду.Све се чешће истиче теза да је почетак 1990-их година уједно и почетак једног периода који би се слободно могао назвати ером пензијских и инвестиционих фондова. Са другог аспекта посматрања развоја ових фондова односи се на чисто социјални моменат,односно на утицај који је развој ових институција извршио на формирање структуре власништва у економији.Наиме,куповином акција од стране пензијских фондова и улагањем пензијске штедње на рачуне ових фондова шири слојеви становништва постају индиректни сувласници у значајном броју предузећа чије су акције саставни сегмент портфолиа ових фондова.Све је присутнији став да је развој ових фондова водио својеврсној демократизацији у формирању власничких односа у економији,односно демократизацији у формирању капитала у макроекономским размерама.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET