Opći uvjeti poslovanja | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Opći uvjeti poslovanja". Rad ima 24 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
PRAVNI FAKULTET
SVEUČILIŠTA U RIJECI
Vedrana Golušin
OPĆI UVJETI POSLOVANJA
(seminarski rad)
Rijeka, 2013.
SADRŽAJ:
UVOD..................................................................................................................... ...... .str.1.
POVJESNI RAZVOJ OPĆIH UVJETA POSLOVANJA .......................................... .str.2.
IZVORI TRGOVAČKOG UGOVORNOG PRAVA ...............................................str.4 .
SUVREMENI RAZVOJ OPĆIH UVJETA POSLOVANJA..................................... .. .str.5.
PRAVNA PRIRODA OPĆIH UVJETA POSLOVANJA...................................... .... .str.6.
TEMELJNE KARAKTERISTIKE OPĆIH UVJETA POSLOVANJA...................... .str.9.
NADZOR I KONTROLA OPĆIH UVJETA POSLOVANJA..................................... .str.11.
USPOREDBA I RAZGRANIČENJE OD SRODNIH INSTITUTA....................... .... .str.15.
INKORPORACIJA OPĆIH UVJETA POSLOVANJA............................................. .str.17.
POZNAVANJE OPĆIH UVJETA POSLOVANJA
KAO UVJET INKORPORACIJE..................................................... .. .. .str.19.
KRITERIJI INKORPORACIJE OPĆIH UVJETA POSLOVANJA. .... .str.20.
IZMJENE OPĆIH UVJETA POSLOVANJA................................... .... .str.21.
NIŠTETNOST POJEDINIH ODREDBI OPĆIH UVJETA POSLOVANJA............ .str.22.
S KLAPANJE UGOVORA PRIMJENOM OPĆIH UVJETA POSLOVANJA
U KOMPARATIVNOM PRAVU................................................................................ .str.25.
ZAKLJUČAK........................................................................................................... .... .str.27
LITERATURA............................................................................................................ .. .str.28.
UVOD
Opći uvjeti poslovanja nastali su kao odgovor na moderni način poslovanja, kako velikih, tako i malih specijaliziranih poduzeća. Današnje poslovno okruženje karakteriziraju masovna proizvodnja, distribucija i masovno pružanje usluga, a za velike, multinacionalne kompanije koje djeluju u ovakvim prilikama, postaje nepraktično i ekonomski nerentabilno pojedinačno sklapanje ugovora. Zahtjev za unificiranjem pojedinih ugovornih stavki u skladu sa poslovnom politikom postoji i u manjim poduzećima, kako bi se pojednostavilo sklapanje istovrsnih ugovora koji su predmet poslovanja.
S tom svrhom, poduzeća donose opće uvijete poslovanja, koji su kao što sam naziv govori uvjeti pod kojima neko poduzeće posluje. Oni predstavljaju njegovu ponudu i uobičajeni način poslovanja.
Ako ugovor uključuje opće uvjete poslovanja, pregovori prije sklapanja tog ugovora ograničavaju se samo na bitne elemente ugovora: rok isporuke, cijena, količina i slično, dok se sve druge stavke unaprijed uređuju u općim uvjetima poslovanja na koje se ugovor referira.
Neupitno je kako, za razliku od pojedinačnog sklapanja ugovora, u današnjim prilikama primjena općih uvjeta poslovanja znatno ubrzava, pojednostavljuje i smanjuje troškove poslovanja. Tipizirani ugovori sklapaju se i izvršavaju na način koji osigurava veću jednoobraznost, ekonomičnost i brzinu nego što je to slučaj kod pojedinačnih ugovora. Pojednostavljenje i racionalizacija u općim uvjetima poslovanja omogućuju unos određenih općeprihvaćenih suvremenih rješenja u reguliranje ugovornih odnosa. Na međunarodnom planu takva praksa otklanja suprotnosti između rješenja u pojedinim pravnim sistemima, te zapravo dovodi do približavanja i prihvaćanja onih rješenja koja najbolje odgovaraju stvorenim potrebama poslovne prakse.
Međutim, pored pozitivnih karakteristika općih uvjeta poslovanja, bitno je razmotriti i negativne učinke koje oni mogu imati, poglavito u poslovanju s osobama koje nisu poslovno obrazovane, odnosno potrošačima, mogućim zloupotrebama njihova korištenja, te načinima na koje zakonodavac u ovakvim prilikama štiti slabiju ugovornu stranu, odnosno potrošača.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET