Krivičnopravni položaj lica sa mentalnim poremećajima | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Krivičnopravni položaj lica sa mentalnim poremećajima". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Nišu
Pravni fakultet
Predmet: Viktimologija
Krivičnopravni položaj lica sa mentalnim poremećajima
Sadržaj:
Uvod………………………………………………………………………. 3
Uslovi za ustanovljavalje krivice………………………………………….. 4
Izricanje mera bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lecenja……………. 5
Polozaj lica sa mentalnim poremecajima tokom izvrsenja krivicne sankcije……………………………………………………………………. 8
Zakljucak …………………………………………………………………. 11
Literatura…………………………………………………………………...12
Uvod
Svaka vest o izvršenju svirepog, podmuklog ili masovnog ubistva po pravilu izaziva slične reakcije javnosti: radoznalost, zgražavanje nad postupcima ubice, saosećanje sa patnjama žrtve i njenih rođaka i uznemirenost zbog činjenice da je ubica mogao biti naš najbliži komšija. Često se još ništa ne zna o motivima učinjenog dela, ličnim odnosima između žrtava i ubice i o njihovim ličnostima. Pa ipak je javnost sklona da strogo i preterano reaguje, često se povodeći za senzacionalističkim pisanjima dnevne štampe, koja se trudi da nas najpre upozna sa mogućom psihijatrijskom «pozadinom» celog slučaja. U odsustvu potpunog i pravog saznanja, najpre ćemo reći da je to delo mogao da učini samo neki ludak. Predrasude javnosti o tome da teške zločine sa elementima nasilja po pravilu čine duševno poremećene osobe, niko ne može sa uspehom da opovrgne, uprkos činjenici da su samo 4% od ukupnog broja duševnih bolesnika registrovani kao izvršioci nekog prestupa, dok u ukupnoj masi kriminaliteta sudeluju sa beznačajnih 1%
Laičko poimanje opasnosti duševno bolesnih i drugih lica sa mentalnim poremećajima često je u potpunoj suprotnosti sa stvarnošću i psihijatrijskim saznanjima. Utoliko su opasnije zablude, predrasude ili na tome zasnovane pogrešne procene policije, tužilaca, sudija ili zatvorskog osoblja koji bi trebalo da donose odgovarajuće odluke u vezi sa konkretnim slučajem. Prihvatanju predrasuda pre svega pogoduje neznanje. No, može se dogoditi da i nedosledna zakonska rešenja otežaju položaj lica sa mentalnim poremećajima koje bude optuženo zbog izvršenja krivičnog dela. Stoga je u ovom radu razmatrano nekoliko različitih pitanja koja se tiču krivičnopravnog položaja lica sa mentalnim poremećajima: u pogledu utvrđivanja postojanja uslova za krivicu, izricanja mere bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lečenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi i izvršenja ove mere. Većinom se ova razmatranja odnose na položaj lica koje u neuračunljivom stanju izvrše protivpravno delo sa obeležjima krivičnog dela no, u poslednjem delu rada ukazano je i na generalni problem izvršenja krivičnih sankcija prema licima sa mentalnim poremećajima (bilo da su bili neuračunljivi u vreme izvršenja krivičnog dela, bilo da je mentalni poremećaj uočen kasnije tokom izvršenja kazne zatvora).
Uslovi za ustanovljenje krivice
1 “Službeni glasnik RS“ br. 85/05, 88/05 i 107/05.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET