Kriminal i prestupničko ponašanje | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kriminal i prestupničko ponašanje". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
PRAVNI FAKULTET U SARAJEVU
KRIMINAL I PRESTUPNIČKO PONAŠANJE
Esej
Predmet: Sociologija
Sarajevo, decembar 2011. godine
SADRŽAJ
UVOD
KRIMINAL I PRESTUPNIČKO PONAŠANJE
2.1.KRIMINAL
2.2.PRESTUPNIČKO PONAŠANJE
KRIMINOLOGIJA I KRIMINALNA SOCIOLOGIJA
SOCIJALNO-PATOLOŠKE POJAVE
ZAKLJUČAK
LITERATURA 3
4
4
5
7
8
9
10
1.UVOD
Sociologija je opća uopćavajuća znanost.Sociologija proučava ono što je zajedničko svim društvenim pojavama. Sociologija proučava sisteme odnosa koji se u društvu uspostavljaju između pojedinaca i društvenih grupa, društvenu strukturu, te odnose društva prema prirodi. Sociologija je društvena nauka teorijskog karaktera koji teži otkrivanju opšteg i sistematskog saznanja. Kao nuka o društvu sociologija je nastala u prvoj polovini 19.vijeka. U to vrijeme su neke prirodne nauke kao što su biologija i fizika bile već razvijene i kao takve uticale na formiranje nauke o društvu. Sociologija je nauka koja proučava društvo kao jednu cjelinu. Sociologija daje posebnim društvenim naukama teorijski i metodološki okvir za izučavanje onih oblasti društvene stvarnosti ili pojedinih društvenih pojava koje su predmet njihovog izučavanja, a posebne društvene nauke daju sociologiji , prije svega ogroman empirijski materija, kao i rezultate do koji su došle izučavanjem zakonitosti posebnih oblasti društvene stvarnosti i pojedinih društvenih pojava. U izučavanju najopštijih zakonitosti nastanka i razvoja društva, sociologija mora polaziti od zakonitosti koje utvrđuju posebne društvene nauke, izučavajući posebne oblasti društvene stvarnosti ili pojedine društvene pojave. Kao naučni pogled na društvo, sociologija se javlja u okviru moderne racionalističke misli. Posebne sociologije se bave izučavanjem pojednih područja društva.Šezdesetih godina ovog vijeka posebna sociologija počela je naglo da se razvija, i to prije svega u zemljama sa većom tradicijom u razvoju sociologije uopšte ( Francuska, SAD, Njemačka...). Jedna od posebnih sociologija može se tako slobodno reći jeste socijalna patologija ili sociologija devijantnosti. Termin socijalna patologija označava skup različitih pojava koji se smatraju nepoželjnim i negativnim sa stanovišta određenih opšteprihvaćenih vrijednosti i normi u društvu (kriminalitet, alkoholizam, prostitucija , narkomanija i drugi).
Socijalna patologija ima različita značenja. Prema jednom od tih značenja sociologija devijantnosti je posebna nauka koja se bavi proučavanjem oblika prestupničkog ponašanja u društvu. Prema drugom značenju , sociologija devijantnosti predstavlja poseban teorijski pristup u proučavanja socijalno-patoloških pojava. Međutim, bez obzira na različita značcenja samog pojma, sociologija devijantnosti se može definisati kao nauka koja se bavi proučavanjem onih drštvenih pojava kod kojih se ispoljava značajno neslaganje između prihvaćenih standarda ( o tome kakva treba da bude društvena stvarnost) i postojećeg društvenog stanja.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET