Korupcija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Korupcija". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

САДРЖАЈ
УВОД ....................................................................................................................... 2 1. КОРУПЦИЈА – Појам, узроци и облици испољавања .............................. 3 1.1. Најчешћи термини који се користе у вези с корупцијом .................. 5 2. УСЛОВИ И УЗРОЦИ КОЈИ ПОГОДУЈУ КОРУПЦИЈИ ......................... 8 3. КОРУПЦИЈА У ИНСТИТУЦИЈАМА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ .............. 9 3.1. Царина ......................................................................................................... 9 3.2. Пореска управа и буџет ........................................................................... 9 3.3. Правосуђе .................................................................................................... 10 3.4. Полиција ..................................................................................................... 10 3.5. Здравство .................................................................................................... 11 3.6. Школство .................................................................................................... 11 4. ПРОБЛЕМ И РЈЕШЕЊА У СУПРОТСТАВЉАЊУ КОРУПЦИЈИ ...... 12 5. ЗАКЉУЧАК ....................................................................................................... 15 6. ЛИТЕРАТУРА ................................................................................................... 16 7. ПРИЛОЗИ ........................................................................................................... 17 8. ПРИМЈЕР КД КОРУПЦИЈЕ .......................................................................... 19
Увод
Готово је немогуће не сусрести се (нажалост, свакодневно) са насловима у средствима јавног информисања који спомињу протекцију, везе, интересе, положаје, моћ, мито, незаконит утицај. Иако ови појмови не морају бити елементи корупције нити нужно асоцирати на њу, они ипак указују на кратко појмовно језгро овог прастарог пратиоца људског друштва.
Корупција се појављује у готово свим подручјима живота и дјеловања, од јавних институција, преко политике до привреде и пословања с иностранством.
Корупција је одувијек постојала, и заиста се не може сматрати ексклузивитетом неког времена или простора, али јој се у посљедње вријеме, због изразито разорних ефеката које има на економије, демократију и повјерење грађана у власт, посвећује знатна пажња.
Има више него довољно разлога да говоримо о корупцији, њезиним облицима и могућностима њеног смањења. Једно ипак треба назначити на самом почетку: као што је случај са бројним другим, „негативним“ друштвеним појавама, и степен корупције се може само смањити, никако елиминисати. Ипак, може се, тачније, мора се учинити све да се проблем корупције доведе на прихватљив степен − онај који неће сметати одвијању нормалног и редовног живота и који ће омогућити да „дио колача“, тј. живот достојан цивилизованог човјека пробају и они мање привилеговани. Стога, иако се тема можда чини већ поприлично исцрпљеном и истраженом, она је итекако актуелна.
КОРУПЦИЈА – Појам, узроци и облици испољавања
Да ли је тражење веза да се не чека у реду за плаћање рачуна корупција? Да ли је то и даривање учитељице за Осми март, или давање поклона у знак захвалности професорима након одбрањеног дипломског или магистарског рада? Доношење закона под утицајем одређених лобија? Донирање партија пред изборе?
Одговор на ова питања није лак како се чини. Проучавати и анализирати корупцију заиста није нимало лаган задатак, поготово из разлога њене поливалентности у појавном смислу. Наиме, ријеч корумпирати потиче од латинске ријечи corrumpere - кварити, изопачити, покварити, подмитити, подкупити; а ријеч корумпиран на латинском corruptus - значи потплаћен, покварен, подмићен.
Корупција спада у појмове којима је тешко одрeдити садржај будући да се њено значење мијења у различитом временском, друштвеном и политичком контексту. Уопште под корупцијом се подразумијева злоупотреба јавне службе ради личне користи. Међутим постоје одређене разлике у одређењу појма које наглашавају колико је феномена корупције сложен.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET