Korporativno pravo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Korporativno pravo". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

KORPORATIVNO UPRAVLJANJE
Piše Mr. Milenko Krunić
Akcionarsko društvo (korporacija) predstavlja zajednicu različitih interesnih grupa (stakeholder) - akcionara, menadžmenta, zaposlenih, deponenata, lokalne zajednice.
Upravljanje akcionarskim društvom je mehanizam ili sistem u kojem različite strane u akcionarskom društvu predstavljaju svoje interese i u uzajamnoj su vezi.
Generalni okvir za strukturu upravljanja u svim akcionarskim društvima predstavljaju zakoni koji regulišu akcionarska društva koji se upotpunjuju osnivačkim aktom i internim propisima. Korporativno upravljanje sve više budi pažnju poslovne zajednice.
Poslovna zajednica shvata da su organizovani poslovni sistemi i sistemi menadžmenta u osnovi preduslov za konkurentnost i strane investitore.
Slabo korporativno upravljanje stvara ogromnu potencijalnu odgovornost kako od strane pojedinačnog preduzeća tako i društva u cjelini.
Pojam korporativnog upravljanja
Korporativno upravljanje se definiše kao sistem upravljanja preduzećem, koji uključuje odnose izmeću uprave, nadzornog odbora, akcionara i ostalih interesenata unutar i izvan preduzeća (npr. radnika, dobavljača, kupaca, te zajednice).
Iako se korporativno upravljanje obično spominje samo kao sistem odnosa u trouglu uprave, nadzornog odbora i akcionara, odnos ostalih stakeholdera i preduzeća ima važan uticaj na funkcionisanje samog preduzeća, a i zajednice.
Postoji definicija korporativnog upravljanja koja kaže da je korporativno upravljanje bavljenje problemima koji rezultiraju iz odvajanja vlasništva i kontrole.
Sa ovog gledišta korporativno upravljanje je usredsrećeno na slijedeće: interne strukture i bord direktora, stvaranje nezavisne revizorske komisije, pravila davanja informacija akcionarima.
Sa ovog gledišta korporativno upravljanje se svodi na slijedeće: akcionari biraju direktora, direktori glasaju o ključnim pitanjima i donose odluke većinom glasova, odluke se donose transparentno, preduzeće usvaja knjigovodstvene standarde, te pravila i praksa preduzeća su u skladu sa zakonom. Ovakva vladavina korporacijom je karakteristična za razvijene tržišne ekonomije.
U zemljama u tranziciji standardnu definiciju korporativnog upravljanja je potrebno dopuniti time da sistemi korporativne vladavine zavise od skupa institucija (zakona, propisa, normi) koji autonomno preduzeća čine centralnim elementom konkurentne tržišne ekonomije.
U momentu liberalizacije svojih privrednih sistema, zemlje u tranziciji su morale da preću dug put do korporatizacije, kao važnog elementa rekonstrukcije poslovnih sistema u cjelini.
Privatizacija je donijela promjenu cjeline makroekonomskog ambijenta, diverzifikaciju vlasništva, pojavu društava kapitala i novih vlasnika, institucionalnih investitora. Korporatizacija preduzeća podrazumijeva čitav spektar promjena, od zakonodavne regulative, do poslovne prakse i pravila ponašanja.
Pravno-finansijski standardi upravljanja preduzećem (e. corporate governance), predstavljaju novu oblast naučnih istraživanja kako u našoj teoriji, tako i u vodećoj svetskoj teoriji i praksi. Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (e. OECD, Paris) je na sastanku Savjeta na ministarstkom nivou, 27-28 aprila 1988, objavila početak akcije da vlade članice predvoćene ovom uglednom svjetskom organizacijom, kao i druge relevantne mećunarodne organizacije i privatni sektor, pristupe utvrđivanju sistema standarda i uputstava vezanih za principe vladavine korporacijom. Ti standardi su evidentirani kroz:
- javnost finansijskih izvještaja o poslovanju koji se rade primjenom mećunarodnih računovodstvenih standarda (načelo transparentnosti - transparency),
- angažovanje prvoklasnih mećunarodnih revizorskih kuća u funkciji revizije bilansa (načelo odgovornosti kompanije - responsibility) i
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET