Konvencija UN o pravima deteta | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Konvencija UN o pravima deteta". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ
Uvod………………………………………………………………………….......2
Opšte karakteristike Konvencije UN o pravima deteta..........................................3
Struktura i sadržaj Konvencije UN o pravima deteta…………………………….4
Kritike/ zamerke Konvencije UN o pravima deteta……………………………...7
Zaključak…………………………………………................................................8
Literatura
UVOD
Prava deteta su danas više od moralne kategorije jer su priznata u međunarodnom i većim delom, u nacionalnim pravima. Deca su u međunarodnom pravu prepoznata kao posebno osetljiva i specifična kategorija za čiju zaštitu nisu dovoljni uobičajeni mehanizmi zaštite, predviđeni pravom ljudskih prava. Prava deteta nam niko ne daje, mi ih imamo samim tim što postojimo, međutim, vrlo je važno da su prava deteta posebno i izričito priznata u zakonima i drugim pravnim aktima, kao i da postoji adekvatna zaštita u slučaju da neko krši ta prava.
Pod pojmom prava deteta smatramo prava koja su po svojoj prirodi ljudska i koja svako dete ima, bez obzira u kojoj državi živi, političkom, ekonomskom okruženju, u skladu sa kakvim tradicijama, običajima i verovanjima se razvija. To je korpus prava iznikao iz dve osnovne ideje :
-deca su autonomne ličnosti sa specifičnim potrebama i pravima i u skladu sa tim, nosioci pravnih zahteva, tj. aktivni subjekti prava, a ne isključivo objekti zaštite od strane odraslih;
-usled specifičnih psihofizičkih karakteristika, zavisno od uzrasta i nivoa mentalne zrelosti, deca su i posebno osetljiva i ranjiva kategorija koja zaslužuje posebnu, dodatnu zaštitu;
Međunarodni dokumenti koji se tiču ljudskih prava, usvojeni pre Drugog svetskog rata, pod okriljem UN su postavili osnov za Konvenciju UN o pravima deteta. Prvenstveno je sastavljena Povelja UN 25.juna 1945. godine, zatim Opšta deklaracija o ljudskim pravima 1948.godine, a nakon desetak godina usvojena je Povelja o pravima deteta, 20.juna 1959. godine, od kada se 20.jun obeležava kao Dan prava deteta. 20 godina kasnije, 1979.godine podnešen je predlog da se ova Povelja, koja je imala manji značaj kao preporuka, proširi tako da bude međunarodno-pravno obavezujuća. Nakon napornih pregovora, 10 godina kasnije, 1989.godine, donešena je Konvencija UN o pravima deteta od strane Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, koju su do sada ratifikovale 193 države.
OPŠTE KARAKTERISTIKE KONVENCIJE UN O PRAVIMA DETETA
Konvencija o pravima deteta predstavlja prvi međunarodni dokument o zaštiti i unapređenju razvoja dece, koji se posebno i sveobuhvatno bavi pravima deteta i koji ima obavezujući karakter. Konvencija predstavlja značajno dostignuće u pogledu razvoja i jačanja međunarodnog prava u oblasti prava deteta i najvažniji međunarodni ugovor u ovoj oblasti, na čije se odredbe pozivaju i Evropski sud za ljudska prava, i Komitet za ljudska prava.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET