Kompjuterski kriminalitet | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kompjuterski kriminalitet". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
KOMPJUTERSKI KRIMINALITET
SADRŽAJ:
I Uvod ...................................................................................... 3
II Pojam kompjuterskog kriminaliteta .............................. 4
2.1 Oblici kompjuterskog kriminaliteta ............... 5
III Učinioci kompjuterskih krivičnih dela ......................... 7
IV Pravna regulativa .............................................................. 8
Zaštita i mere za suzbijanje kompjuterskog
kriminaliteta ...................................................... 10
V Zaključak ............................................................................ 11
LITERATURA ............................................................................. 13
I UVOD
Kompjuterski kriminalitet, kao oblast koja je delimično uređena KZ R. Srbije, specifičan je sam po sebi, kao savremena pojava koja svakodnevno progresuje. On se prvi put javlja ’70.tih godina prošlog veka, i još uvek nije u potpunosti izdiferenciran u odnosu na druge vidove kriminaliteta.
Danas, u doba razvoja modernih tehnologija, tehnika, informacionih sistema, raznih vidova komunikacija i tendencije ka opštoj globalizaciji u svim sektorima, veoma je teško pratiti i regulisati tokove kompjuterskog kriminala . Sve savremene promene u privrednim i društvenim sferama su donele sa sobom i mnoge probleme.
Kompjuterska tehnologija se može zloupotrebljavati na različite načine, a pomoću kompjutera, kao sredstva za izvršenje neke krivično-pravne radnje, mogu se izvršiti klasični i uobičajeni oblici kriminaliteta. Pojavni oblici kompjuterskog kriminaliteta mogu biti mnogobrojni, ali se svode na četiri “ bazične “ grupe:
krađa usluga;
informacijski kriminalitet;
imovinski kriminalitet;
neimovinski kriminalitet.
Kompjuteri su u današnje vreme skoro svima dostupni, pa je i područje na kom takav oblik kriminaliteta deluje veoma široko. “ Sajber prostor “ prevazilazi vremenske i prostorne granice, pa je pri tome i podložniji krivično-pravnim radnjama.
Borba protiv kompjuterskog kriminala je konstantna i kompleksna. Obuhvata mere koje se moraju efikasno i pravovremeno primenjivati. U protivnom, ovaj kriminalitet može izazvati neverovatne materijalne, nematrijalne i druge posledice.
U nastavku rada biće detaljnije objašnjen pojam kompjuterskog kriminaliteta, te njegove vrste, odnosno oblici, sa akcentom na zakone koji ga regulišu i borbu protiv te računarske pojave.
II POJAM KOMPJUTERSKOG KRIMINALITETA
Kombinovano i promenljivo informaciono društvo, kao i svako drugo, ranije tranziciono društvo, obično prate ostaci i tragovi prošlosti , među kojima se nalaze i pozitivni i negativni “ saputnici “. U najopasnije među njima ubraja se i kompjuterski kriminalitet. Ta uobičajena i sada već opšte prihvaćena pojava obuhvata skup počinjenih krivičnih dela kojima se neovlašćeno utiče na korišćenje, celovitost i dostupnost tehničke, programske ili informacione osnove kompjuterskog sastava ili na tajnost digitalnih podataka. Zloupotrebe ove vrste postaju sve učestalije i sve opasnije sa bryim informacionim razvojem.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET