Komandna odgovornost | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Komandna odgovornost". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Predmet: Međunarodno krivično pravo
Tema: Komandna odgovornost
Sadržaj:
Uvod................................................................................................................ 3
Problem, predmet i objekt istraživanja............................................................ 4
Radna hipoteza i pomoćne hipoteze................................................................ 4
Svrha i ciljevi istraživanja................................................................................ 4
Razvoj doktrine komandne odgovornosti do II svetskog rata..........................5
Nastanak komandne odgovornosti................................................................... 5 Lajpciško suđenje ..........................................................................................................6
Slučaj Jamašita............................................................................................................... 8
Komandna odgovornost u međunarodnom humanitarnom pravu.................. 11
Saznanje nadređenog (Mens Rea).................................................................. 12
Kontrola...........................................................................................................11
Obaveza sprečavanja ili kažnjavanja.............................................................. 12
Zaključak........................................................................................................ 14
Literatura.........................................................................................................15
UVOD
Doktrina komandne odgovornosti ustanovljena je IV i X Haškom konvencijom iz 1907. godine a prvi put je primenjena nakon I svetskog rata od strane Vrhovnog suda Nemačke. Komandna odgovornost predstavlja oblik individualne krivične odgovornosti koja nastaje nečinjenjem: nadređeni je odgovoran za zločine koje su počinili njegovi potčinjeni, ako je propustio da ih spreči ili da ih kazni (za razliku od zločina koje je naredio). Po završetku II svetskog rata, doktrina komandne odgovornosti je primenjivana pred međunarodnim vojnim sudovima i razvijana kroz međunarodnu i domaću jurisprudenciju, između ostalog u slučajevima: Visoka vlast (the High Command), Jamašita (Yamashita), Taoci (Hostages). Kao deo međunarodnog običajnog prava, doktrina komandne odgovornosti je 1977. godine kodifikovana Dopunskim protokolom i uz Ženevske konvencije, koji se odnosi na međunarodne oružane sukobe. Status doktrine komandne odgovornosti kao dela običajnog prava je potvrđen eksplicitnim navođenjem elemenata komandne odgovornosti u Statutu Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju, Statutu Međunarodnog krivičnog tribunala za Ruandu, kao i u Rimskom Statutu Međunarodnog krivičnog suda. Međunarodno pravo priznaje načelo komandne odgovornosti i u međunarodnom i u unutrašnjem oružanom sukobu.
Pitanje komandne odgovornosti u poslednjih nekoliko godina okupira veliku pažnju ne samo stručne već i šire javnosti, kako kod nas, tako i u svetu. Tome su, svakako, najviše doprineli krivični postupci pred Haškim tribunalom. Mišljenja o pravnoj utemeljenosti komandne odgovornosti, kao vrste individualne krivične odgovornosti, veoma su podeljena i suprotstavljena u teoriji i praksi krivičnog i međunarodnog krivičnog prava.
Princip komandne odgovornosti je deo ratnog prava, koji je duži niz godina uobličavan i koji je kroz to vreme sa sobom nosio mnoge nedoumice među ekspertima međunarodnog humanitarnog prava. Komandna odgovornost je institut običajnog, međunarodnog, krivičnog prava u čijoj je osnovi ideja da za zločinačke delatnosti podređenih trebaju da odgovaraju zapovednici zbog njihovih velikih ovlašćenja budući da su oni ti koji izdaju naloge podređenima i da su dužni nadzirati njihovo izvršenje i u slučaju ispoljene neposlušnosti da primene mere disciplinske, krivične i druge potrebne mere. Povređivanje navedenih dužnosti zasniva komandnu odgovornost. Komandna odgovornost predstavlja oblik individualne krivične odgovornosti koja nastaje nečinjenjem, tj. odgovoran je nadređeni za zločine podređenih ako je propustio da ih spreči ili da ih kazni.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET