Kazna | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kazna". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET CRNE GORE
PRAVNI FAKULTET BIJELO POLJE
SEMINARSKI RAD
Predmet:KRIVICNO PRAVO
Tema:KAZNA
SADRŽAJ
1. UVOD............................................................................................................... 3
2.KRATAK OSVRT NA KAZNU U NASEM PRAVU...................................9
3. KAZNA KAO DRUŠTVENA AKCIJA .........................................................3
4. FENOMENOLOGIJA KAZNE .......................................................................4
5. SAVREMENI ODNOS DRUŠTVA PREMA FENOMENU KAZNE.......... 6
6. DRUŠTVENA PERSPEKTIVA KAZNE........................................................ 8
7. ZAKLJUCAK .....................................................................................................9
8. LITERATURA ...................................................................................................10
1. UVOD
Sve oblike onih društvenih ponašanja koje bi smo mogli navesti pod pojam kažnjavana nalazimo, zapravo, i kod životinja – naravno, ne kod svih, niti kod jedne sve one manire tipicne za covjeka. Medutim je nepobjedivo da kaznu, ma što pod njom podrazumjevali, nije izumio sam covjek ili bar ne samo on, pa se nacelno može zakljucivati da je u najrazlicitijim oblicima života prisutna kod živih bica, dakle je na neki nacin važan instrument u službi života. Pri tome, pretežno traži najmanje dva aktera – onog ko kažnjava i onog ko biva kaznjen, iako su poznati mnogobrojni oblici koje bi smo mogli nazvati samokažnjanvanjem, dakle, gdje je prisutan samo jedan akter za izvršavanje kazne. Bili taj jedan akter, jedinka, sama po sebi tj. bez grupnog društvenog predloška došla na ideju samokažnjavanja ili je i takav pojedinacni oblik takodje društveno uslovan – moguci je aspekt razmatranja kao zanimljiv i veliki sociološki izazov.
Dakako, da kazna, bilo upucena prema sebi, bilo prema drugome, a posebno društveno organizovana kazna uvijek sa sobom nosi poruku.
Oblici tih poruka i njihova svrsishodnost predmet su ovoga rada.
2.POJAM KAZNE U NASEM PRAVU
3. KAZNA KAO DRUŠTVENA AKCIJA
Nagrada i kazna dva su osnovna instrumenta kojima od pamtivijeka ljudi pokušavaju uticati jedni na druge. Udarac kao sredstvo dresure ili vaspitno sredstvo kojemu je cilj poslušnost stariji su od Biblije, jer u njoj stoji da je batina iz raja izašla. U kojoj prilici i koliko je dopušteno, normalno ili preporucljivo da se pojedinac posluži "batinom" predmet je za raspravu od vremena do vremena (pa podrazumjeva da ponekad pojedinac može licno baš sve uciniti drugome po svom nahodenju, a ponekad da pojedinac ne smije drugome uciniti ništa po svom nahodenju). S kaznom kao društvenom akcijom je drugacije – iako se u razlicita vremena kazna razlikuje i po stilu i po smislu, ipak se ni u kojoj društvenoj zajednici nije dogodilo da je uopste nema. Buduci je covjek društveno bice, koje s pocetka živi u hordi, da bi s vremenom prešao u povezivanje kroz najsofisticiranije oblike društvenih zajednica, kroz tu cinjenicu, dakle, uvijek prisutne grupe ostaje i cinjenica da grupa (ili neki njezini pripadnici koji to prenose na citavu grupu) propisuje pravila ponašanja, a uz njih odmah i moguce oblike sankcija, pri kršenju tih pravila.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET