Kazna zatvora | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kazna zatvora". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA
KRIVIČNO PRAVO
KAZNA ZATVORA
SADRŽAJ
1 UVOD - 2 -
1.1 Pojam kazne - 2 -
1.2 Opravdanje kazne - 2 -
1.3 Svrha kazne - 4 -
2 VRSTE KAZNI - 5 -
3 ISTORIJA KAZNE LIŠAVANJA SLOBODE - 6 -
4 OPŠTA PITANJA LIŠENJA SLOBODE - 7 -
5 KAZNA ZATVORA U NAŠEM KRIVIČNOM PRAVU - 8 -
6 USLOVNI OTPUST - 9 -
7 ZAKLJUČAK - 11 -
8 LITERATURA - 12 -
1 UVOD
Pojam kazne
U teoriji krivičnog prava se razlikuju formalna, materijalna i mešovita shvatanja pojma kazne. Određivanjem formalnog pojma kazne ističu se samo pravni elementi kazne, a zanemaruje njena sadržina. Kazna se predstavlja kao pravni fenomen, a ne kao realna društvena pojava, koja je vezana za klasno društvo i podložna promjenama koje nastaju u strukturi toga društva. U formalnom smislu kazna je mera oduzimanja ili ograničavanja izvesnih prava učinitelju krivičnog dela koju izriče sud u zakonom propisanom postupku. Određivanjem materijalnog pojma kazne, ona se predstavlja kao realna društvena pojava, tj. kao mera za zaštitu društva od kriminaliteta, ali se zanemaruje da je ta pojava pravno uobličena, te da kao takva mora da sadrži i pravne elemente.
Pošto je kazna mera društvenog reagovanja protiv učinitelja krivičnog dela koja je određena pravnim propisima ona se mora posmatrati kao jedinstvena materijalno-formalna pojava. Pojam kazne mora da odrazi istovremeno njenu suštinu, njen društveni zadatak kao i njena pravna obeležja, tj. formu u kojoj se pojavljuje. Polazeći od jedinstva materijalnih i formalnih elemenata kazna se određuje kao prinudna mera predviđena u zakonu koju izriče sud krivično odgovornom učinitelju krivičnog dela u cilju zaštite osnovnih sloboda i prava čoveka te drugih prava i društvenih vrednosti zajamnčenih i zaštićenih ustavom i međunarodnim pravom odnosno pravnim poretkom, a koja se sastoji u oduzimanju ili ograničavanju njegovih sloboda i prava.
Opravdanje kazne
Postoje dvije teorije krivičnog zakona. Prva je utilitaristička teorija koja opravdava kaznu jer bi ona trebala doneti dobre posledice. Kazna sama po sebi nije ništa dobro. S druge strane, budući da kazna lišava zločince stvari koje za njih imaju posebne vrednosti, kazna sama po sebi, ne uzimajući u obzir dobre posledice koje mogu proizaći iz nje, nije ništa dobro. Utilitaristi svaki oblik patnje smatraju lošim, te smatraju da kazna može biti opravdana samo u slučaju da sprečava dublju patnju ili ako iz nje proizađe neko više dobro.
Dakle, ako se kaznom spriječi ponavljanje zločina ili odvrate zločinci da počine slični zločin tada kazna proizvodi poželjne posledice koje nadmašuju štetu koja kazna čini samim zločincima. Glavni cilj kazne mora biti smanjenje broja zločina.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET