Okrivljenik i njegova obrana | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Okrivljenik i njegova obrana". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
OKRIVLJENIK I NJEGOVA OBRANA
KOLEGIJ: Osnove kaznenog procesnog prava
SADRŽAJ
1.UVOD…………………..........................................................................................................3
2. OKRIVLJENIK .....................................................................................................................4
2.1. Vrste okrivljenika.....................................................................................................4
2.2. Ispitivanje okrivljenika…………………………………………………………….6
3. PROCESNA PRAVA I DUŽNOSTI OKRIVLJENIKA……………………………………7
4. MJERE OSIGURANJA NAZOČNOSTI OKRIVLJENIKA……………………………….8
5. POJAM BRANITELJA I OBRANE……………………………………………………….13
5.1. Vrste obrane……………………………………………………………………...15
6.ZAKLJUČAK………………………………………………………………………………16
7. LITERATURA……………………………………………………………………………..17
1. UVOD
Kazneni postupak je skup radnji i mjera koje sudovi i neki drugi subjekti poduzimaju u slučaju vjerojatnosti da je netko počinio kazneno djelo s ciljem utvrđivanja da li je djelo počinjeno, tko je počinitelj i može li mu se za to izreći propisana kazna ili sankcija.
Hoće li neki događaj završiti na sudu i u odnosu na njega biti vođen kazneni postupak, ovisi samo o tome je li ovlašteni tužitelj za taj događaj pokrenuo kazneni postupak. Sud ne smije sam, po službenoj dužnosti, pokretati kazneni postupak niti donositi odluku o započinjanju kaznenog postupka bez akta kojim ovlašteni tužitelj pokreće kazneni postupak.
Teorija dijeli kazneni postupak na pet stadija: istraga, optuživanje s eventualnom kontrolom optužnice, glavna rasprava s donošenjem i objavljivanjem presude, postupak povodom žalbe na presudu i slanje presude na izvršenje.
Kazneni postupak reguliran je normama Zakona o kaznenom postupku.
Zakon o kaznenom postupku utvrđuje pravila kojima se osigurava da nitko nedužan ne bude osuđen, a da se počinitelju kaznenog djela izrekne kazna ili druga mjera uz uvjete koje predviđa zakon i na temelju zakonito provedenog postupka pred nadležnim sudom.
Prije donošenja pravomoćne presude okrivljenik može biti ograničen u svojoj slobodi i drugim pravima samo uz uvjete koje određuje ovaj Zakon.
2. OKRIVLJENIK
Kao rezultat višegodišnjeg rada na reformi kaznenog postupovnog prava donesen je Zakon o kaznenom postupku, kao temeljni i glavni izvor u sustavu kaznenog postupka u Republici Hrvatskoj, koji je stupio na snagu dana 1. siječnja 1998.god. i njime je hrvatski zakonodavac na nov način uredio položaj okrivljenika. Taj položaj ponajviše je noveliran Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku od 20. svibnja 2002.god.
Zbog opsežnih promjena u tekstu Zakona izrađen je pročišćeni tekst Zakona o kaznenom postupku.
2.1. Vrste okrivljenika
Kad se govori o okrivljeniku, razlikujemo dvije vrste okrivljenika – okrivljenika
po Zakonu o prekršajima i okrivljenika po Zakonu o kaznenom postupku.
Usporedbom procesnog položaja tih dvaju okrivljenika nailazimo na bitne razlike
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET