Ograničenja pri postavljanju naslednika (uslovom i rokom) | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ograničenja pri postavljanju naslednika (uslovom i rokom)". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
INTERNACIONALNI UNIVERZITET U NOVOM PAZARU PRAVNI FAKULTET
Kriminalistika
II godina studija
Osnovne akademske studije
Predmet: NASLEDNO PRAVO
Ogranicenja pri postavljanju naslednika
( uslovom i rokom )
-seminarski rad-
Nis, 2010. godine
S A D R Z A J
Uvod ………………………………………………………………………3
1.Ogranicenja pri postavljanju naslednika ……………………...4
1.1.Ogranicenja pri postavljanju naslednika uslovom……………...…5
1.2.Ogranicenja pri postavljanju naslednika rokom………………….8
Zakljucak ……………………………………………………………...10
Literatura ……………………………………………………………..11
U V O D
Kao sto je poznato u rimskom pravu postavljanje naslednika bio je glavni I sustinski element sadrzine zavestanja, element bez koga testament ne proizvodi pravno dejstvo. U savremenim pravima odredba o postavljanju univerzalnog sukcesora nije neophodna za punovaznost zavestanja. Ipak, ona ima veliki praktican znacaj: naslednik stupa u sva nasledjivanju podobna prava ciji je titular bio ostavilac na njemu je obaveza da namiri ostavioceve dugove, da ispuni legate i naloge i dr. Odredjivanje naslednika putem testamenta ima I moralnu snagu. Radi se, naime, o cinjenici da se u porodici lice koja je nacinilo zavestanje , posle njegove smrti redje javljaju sukobi nego sto je slucaj kada je u pitanju zakonsko nasledjivanje. Trenutkom smrti ostavioca postavljeni naslednik stice zaostavstinu najcesce neposredno i definitivno; od delacije pa sve do smrti naslednika sva nasledjivanju podobna prava nalazice se u njegovoj imovini. Medjutim od tog pravila postoje I znacajni izuzeci. Naime, moguce je u testament odrediti zamenu naslednika, moguce je postaviti odredjene uslove, rokove, I naloge.
Ogranicenja pri postavljanju naslednika
Svi ovi u zavestanju odredjeni modaliteti (uslov, rok, nalog ) imaju vise ili manje pravne posledice, medju njuima se katkad uspostavljaju I veze medjuzavisnosti, posebno u slucajevima kada su postavljeni simultano. No u svakom slucaju, medju modalitetima koji se javljaju u testamentarnom pravu postoje odredjeni, ponekad I veoma slozni odnosi. Tako u zavestanju odredjeno nasledjivanje sa ogranicenjem putem uslova , roka ili naloga dovodi do mogucnosti ( kod roka uvek ) da se na istom delu zaostavstine , dakako ne I u isto vreme, pojave dva naslednika . Ova mogucnost javlja se u pravnim sistemima nasledjivanja, tj. u sistemima u kojima naslednik stupa u ostavioceva prava trenutkom delacije. Posto u takvim sistemima, a tu spada velika vecina prava ukljucujuci I nase, zaostavstina ne moze da bude nijednog trenutka bez odgovarajuceg titulara, moguce je da neko vreme naslednik bude jedno lice koje, koje potom, usled delovanja odredjene pravno relevantne cinjenice ( npr. ostvarenje raskidnog uslova, protekom roka, neispunjenjem naloga ), prestane to da bude I umesto njega naslednik postane drugo lica . Ovakve slucajeve, dakle slucajeve gde se javlja mogucnost sukcesivnog nasledjivanja, treba razlikovati od slucajeva kada se u testamentu postavljenom nasledniku odredjuje zamenik. Zamena naslednika ( supstitucija ) ima vise oblika koji pak sadrze manje ili vise slicnosti sa odredjenim slucajevima sukcesivnog nasledjivanja. Stavise, odredjena pravila kod nekih oblika supstitucije primenjuju se u izvesnim slucajevima sukcesivnog nasledjivanja. Otuda proizilazi da je pre upustanja u raspravljanje o nasledno pravnim ogranicenjima uslovom, rokom, nalogom, potrebno izuciti ustanovu zamene naslednika( supstitucije ) I to u svim njenim oblicima.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET