Odnos zemalja Evropske Unije prema evropskom ustavu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Odnos zemalja Evropske Unije prema evropskom ustavu". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Sarajevo, 08.10.2009.godine
Univerzitet u Sarajevu
Fakultet političkih nauka
Vijeće postdiplomskog studija «Diplomatija u savremenom svijetu»
Nastavno-naučno vijeće Fakulteta
Sarajevo
PREDMET: PRIJAVA TEME MAGISTARSKOG RADA
«ODNOS ZEMALJA EVROPSKE UNIJE PREMA EVROPSKOM
USTAVU»
U v o d n e n a p o m e n e
EVROPSKI UGOVORI – geneza razvoja EU
Evropska unija je jedinstvena ugovorna zajednica koja se zasniva na zajedništvu, poštivanju zakona, demokratiji i solidarnosti. To nije nikakva superdržava koja nadvladava postojanost svojih članica, ali je stalna evolucija neprestano vodi ka sve većem zajedništvu na štetu nacionalne sebičnosti. U tom cilju, pristupanjem Uniji države se neminovno odriču i dijela vlastite suverenosti u korist zajedničkih institucija koje predstavljaju zajedničke interese ujedinjenih zemalja i koje provode u djelo temeljne akte o osnivanju Unije i njenoj stalnoj dogradnji.
Evropska unija se temelji na osvovu četiri ugovora:
Ugovor o usnivanju Evropske zajednice za ugalj i čelik (European Coal and Steel Community – ECSC), koji je potpisan 18. aprila 1951. godine u Parizu – poznat i kao „ Pariški ugovor “.
Ugovor o osnivanju Evropske ekonomske zajednice (EEC), koji je potpisan 25. marta 1957. godine u Rimu.
Ugovor o osnivanju Evropske zajednice za atomsku energiju (Euratom), koji je potpisan u Rimu kada i Ugovor o EEC-a. Ova dva ugovora često nazivaju i „ Rimski ugovori “. Kada se koristi naziv „ Rimski ugovor “ misli se samo na Ugovor o EEC.
Ugovor o Evropskoj uniji (Treaty on the European Union – TEU) koji je potpisan u Mastrihtu 7. februara 1992. godine – poznatiji kao
„ Mastrihtski ugovor “.
Pojedini teoretičari ova četiri ugovora još nazivaju i osnivačkim ugovorima. Oni su dopunjeni nekoliko puta: prvo 1965. godine Ugovorom o udruživanju (The Marget Treaty), zatim Jedinstvenim evropskim aktom (The Single European Act), 1986. Amsterdamskim ugovorom iz 1997. godine i Ugovorom iz Nice 2000.
I NACRT NAUČNE ZAMISLI
1. FORMULACIJA PROBLEMA
1.1. Osnovni hipotetički stavovi
Opći hipotetički stav o problemu
Zbog velikog broja ugovora nije lako razumjeti način na koji Evropska unija funkcioniše, pa su u junu 2004. godine predsjednici i premijeri EU-a odlučili da postojeće ugovore zamijene jednim ustavom, koji bi jasno definisao šta je Unija, kako se donose odluke u njoj, tko je odgovoran za pojedine aktivnosti. Međutim, takav ustav ne može stupiti na snagu sve dok ga ne ratificiraju sve države članice. Gore navedeni ugovori nisu samo izmijenili izvorni Ugovor o EU, nego su također dali daljnje tekstove koji su s njime bili kombinirani. Kombinacija tih različitih ugovora činila je evropsku strukturu sve složenijom i vrlo teškom za razumijevanje evropskim građanima.
Donošenje jedinstvenog Evropskog Ustava, koji će biti jasan i razumljiv i prihvatljiv za sve države članice, čini se jedinim pravim rješenjem za normalno funkcionisanje EU.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET