Običajno i moralno pravo (makedonski) | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Običajno i moralno pravo (makedonski)". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
(ПРОЕКТ ПО VOVED VO PRAVO)
Теma Obi~ajno i moralno pravo
Izrabotil :
Kristijan Tanev
“Est autem ius a iustitia, sicut a matre sua,
ergo prius fruit iustitia quam ius”
(Pravoto poteknuva od pravdata kako svoja majka:
spored toa pravdata nastanala pred )
1.1. Pravo, moral i obi~aj
Obi~ajnite normi se prvi, nepi[ani, gi sozdava i primenuva neorganiziranoto op[testvo. Pri kr[eweto reagira celata target grupa. Dodeka pri kr[eweto na pravnite normi reagira i intervenira specijalen dr`aven organ, odnosno dr`avata.Te[ko e da se zamisli pravo bez elementarna pravda i minimum moralnost. Pro~ueniot rimski pravnik Ulpijan veli: “Da se `ivee ~esno, da ne se navreduva drugiot, sekomu da mu se dade negovoto” Validno pravo bez ovie moralni normi te[ko da mo`e da bide delotvorno.
Onie [to bi sakale da gi oddelat pravoto i moralot , a vo isto vreme da ja zapazat nivnata meusebna bliska vrska, zboruvaat za sredstva i za cel. Moralot gi opredeluva osnovnite vrednosti (dobro, pravda, doblest, ~est, ~esnost, blagorodnost i dr.). Toa se ne[tata kon koi dobro postaven sistem treba da te`nee. Pravnite pravila, so sankciite, treba da obezbedat uslovi za ostvaruvawe na moralnite celi. Najvisokite moralni celi, naj~esto, se nedostapni za najgolem broj lue. Ili se te[ko ostvarlivi ako ne se potkrepeni so pravna prinuda. Zatoa, ~esto, pravoto se definira kako minimum na moralot koj dadenoto op[testvoto, bez isklu~oci, go prifa]a. ^esto mnogu od pravnite pravila nemaat ni[to zaedni~ko so moralot. Poednostaveno ka`ano, bitna uloga na pravoto e `ivotot vo op[testvoto da go napravat vozmo`en: “Ubi societas ibi ius” ( kade [to e op[testvoto,tuka e i pravoto)- [to bi rekol poznatiot praven filozof |oro del Vekio, ~ija maksima ja citiravme na po~etokot .
Pravnoto iskustvo e mo`no samo vo zaednica, dodeka moralnoto iskustvo, vo su[tina, e rabota na individuata. Moralot e obvrska pred sudot na sopstvenata sovest, dodeka pravoto, kako prinuda, e obvrska pred sudot na drugite. Pravdata ( sr`ta na pravoto) treba da gi utvrdi i obezbedi uslovite za odnesuvawe na lueto vo edna zaednica . Nejzinata prva zapoved e : “ Ne mu go pravi na drugiot ona [to ne saka[ tebe da ti se pravi” No moralot bara ne[to pove]e i od toa: “ Pravi im na drugite toa [to bi sakal tebe da ti se pravi.” (Sveto pismo)*
*Noviot zavet kako eti~ki sistem, Kiril Temkov vo spisanieto Start
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET