Nužna odbrana | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nužna odbrana". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Висока школа струковних студија за криминалистику и безбедност Ниш
Семинарски рад
Кривично право
Нужна одбрана
-2012.-
Увод
Да би учињено дело било кривично дело оно мора да има све опште елементе кривичног дела, као и посебне елементе кривичног деле о коме се ради. Наиме, законска дефиниција кривичног дела гласи: “Кривично дело је оно дело које је законом предвиђено као кривично дело, које је противправно и које је скривљено“ . Ова нам дефиниција указује на четири општа елемента кривичног дела и то: 1) дело (радња); 2) предвиђеност у закону; 3) противправност; 4) кривица. У случају непостојања неког од ових елемената, може се говорити о искључењу постојања кривичног дела. Оно се јавља у случајевима када учињено дело има сва обележја кривичног дела предвиђена законом, али није противправно или није скривљено. Такви случајеви се сматрају основама за искључење постојања кривице и противправности, односно кривичног дела. „Законик набраја следеће основе: 1) Дело малог значаја; 2) Нужна одбрана; 3) Крајња нужда; 4) Сила и претња; 5) Неурачунљивост; 6) Стварна заблуда; 7) Правна заблуда. То су општи основи искључења кривице и противправности“ .
Што се тиче нужне одбране, то је самосталан институт кривичног права, а први трагови о проучавању овог института потичу још од Аристотела. Она се спомиње још у римском праву, постојала је и у Душановом законику, старом француском кривичном законику из 1791. године итд. Такође, установу нужне одбране познаје и грађанско правна материја.
„Треба напоменути, да се сем ових основа у теорији кривичног права разматрају и неки други основи искључења кривичноправне одговорности, а то су тзв. посебни основи искључења кривице ( друштвене опасности) и противправности, у које се убрајају: службено овлашћење, наређење претпостављеног, право дисциплинског и васпитног кажњавања, самоповреда и пристанак повређеног“. Ове случајеве Кривични законик изричито не регулише, али су предвиђени у другим областима законодавства, а своје место и значај у кривичном праву стичу на основу принципа јединства правног поретка једне земље, односно, ако је нешто дозвољено у једној области права, не може бити забрањено у другој.
Нужна одбрана је основ који искључује постојање крвичног дела, тј. дело учињено у нужној одбрани није кривично дело. Нужна одбрана је она одбрана која је неопходно потребна да учинилац од свог добра или добра неког другог лица (у овом случају говоримо о нужној помоћи), одбије истовремени противправни напад. Како се често каже овде долази до сукоба права са неправом. Опште је прихваћено да нужна одбрана има два елемента: напад и одбрану, за које се и везују услови за примену овог института.
Постоји када су остварени сви услови напада и одбране, сем оног који захтева да је одбрана била неопходно потребна. То је тзв. интензивни ексцес. У случају интензивног ексцеса нужна одбрана није основ искључења противправности, већ само факултативни основ за ублажавање казне. Изузетно, уколико је прекорачење настало услед јаке раздражености или препасти изазване нападом, може постојати основ за ослобођење од казне.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET