Neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Криминалистичко-полицијска академија
Београд
Предмет: Кривично право-посебни део
Тема:
КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ЗДРАВЉА ЉУДИ
-Неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога-
СТУДЕНТ: ПРОФЕСОР:
КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ЗДРАВЉА ЉУДИ
НЕОВЛАШЋЕНА ПРОИЗВОДЊА,ДРЖАЊЕ И СТАВЉАЊЕ У У ПРОМЕТ
ОПОЈНИХ ДРОГА (члан 246.КЗ)
1.УВОДНИ ДЕО:
O
појне дроге у медицини имају позитивне ефекте,Међутим,њихово дејство је вишеструко штетно кад се употребљавају неконтролисано и без медицинског надзора.Међународна заједница се одавно залаже да се употреба опојних дрога спречи.Ширење опасности и злоупотребе код опојних дрога се подразумева,довели су до сазнања да је потребна интервенција на светском нивоу.То је било могуће оснивањем ОУН-а,али извесни резултати постигнути још у време друштва народа,као и пре тога.
Средином 19 века у државама (Француској,Шведској,Ирској и још неким другим земљама), донети су национални закони који су се у првом реду односили на отрове,а потом је опијум,морфијум и друге опојне дроге. 1909.године дошло је до састанка Мечународне опијумске комисије на којем су усвојене резолуције да се трговина мора ограничити само у медицинске сврхе.
Прва међународна конвенција о опоијуму потписана је 1912.године,после чега је уследило доста других конвенција,протокола и споразума.
Основу садашњег система чине:
- Јединствена конвенција о опојним дрогама из 1961.године
- Конвенција о психотропним супстанцама из 1971.године
- Протокол о измени Јединствене конвенције о опојним дрогама из
1972.године
- Конвенција УН против незаконитог промета опојних дрога и психотропних супстанци из 1988.године.
Ове као и већину других конвенција ратификовала је и наша земља.
Недозвољена употреба опојних дрога доводи до ТОКСИКОМАНИЈЕ.Дефиницију токсикоманије дао је посебни комитет Светске здравствене организације још 1952.године и она се може одредити као „стање периодичне или хроничне интоксикације“,штетне како за појединца тако и за друштво у целини,до које се долази поновним узимањем неке дроге.(природне или синтетичке).Овом дефиницијом нису могле бити обухваћене све дроге и то је био разлог што је нешто касније формулисана нова дефиниција која се базира на „зависности“ и „толерантности“.Везујући се за физичку и психичку зависност и толерантност,садашња званична дефиниција проширује појамопојних дрога.
Проблем опојних дрога код нас се регулише у различитим областима казненог права.Поред кривичног законодавства,од посебног значаја су и одредбе ЗАКОНА О ПРОИЗВОДЊИ И ПРОМЕТУ ОПОЈНИХ ДРОГА.
Одредбама кривичног законодавства инкриминсане су делатности одређених лица управљене на неовлашћену производњу и стављање у промет опојних дрога,односно омогућавања уживања опојних дрога,док неовлашћена индивидуална употреба ових препарата и супстанци у нашем праву није кажњива.Кажњиво је једино неовлашћено држање супстанци или препарата који су проглашени за опјне дроге.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET