Negatorna tužba | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Negatorna tužba". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
PRAVNI FAKULTET
SEMINARSKI RAD
PREDMET:OBLIGACIJONO PRAVO
TEMA: NEGATORNA TUŽBA
(actio negatoria)
.
S A D R Ž A J :
I UVOD. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
II POJAM STVARNOG PRAVA. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
III POJAM SVOJINE. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
IV OGRANIČENJA PRAVA SVOJINE. . . . . . . . . . . . . . . . 9
V STICANJE PRAVA SVOJINE. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .11
VI PRESTANAK PRAVA SVOJINE. . . . . . . . . . . . . . . . . . 12
VII ZAŠTITA PRAVA SVOJINE. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13
VIII NEGATORNA TUŽBA. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
IX LITERATURA. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22
I
UVOD
Imovinsko pravo je skup pravnih pravila kojima su regulisani odnosi pravnih subjekata povodom stvarnih, obligacionih i naslednih prava, i pravni položaj (statusi) pravnih subjekata, tj. pravnih i fizičkih lica. Izrazom imovinsko pravo označava se najznačajniji deo građanskog prava koji reguliše odnose koji nastaju prometom, prvenstveno, robe ili usluga na tržištu, pri čemu se novac pojavljuje kao sredstvo plaćanja ali i stvari uopšte. Predmet imovinskog prava su odnosi koje ono uređuje. On obuhvata uvod u građansko pravo, stvarno pravo, obligaciono pravo i nasledno pravo.
II
POJAM STVARNOG PRAVA
Posebnu kategoriju građanskih subjektivnih prava čine stvarna prava. Stvarna prava nastaju povodom stvari i svojim imaocima, odnosno titularima, omogućavaju neposrednu pravnu vlast.
Stvarnopravna vlast može biti:
- Potpuna – kao kod prava svojine,
- Ograničena – kao kod službenosti ili založnog prava (stvarna prava na tuđim stvarima).
Pošto za objekt imaju stvari, titulari stvarnih prava mogu slediti stvar kod bilo kog lica da se nalazi, pa se kaže da deluju prema svim stvarima – erga omnes1f.
Stvarno pravo kao posebna grana prava obuhvata pravne norme kojima se regulišu stvarna prava, kao subjektivna prava. Nauka stvarnog prava proučava pravila ili norme kojima se regulišu odnosi ljudi povodom stvari.
Garantovanje stvarnih prava ima za cilj da pojedincima i njihovim organizacijama omogući potpuno ili delimično korišćenje stvari, bez kojih bi čovekov život bio nezamisliv.
Još od najranijih dana čovek teži posedovanju različitih stvari – pećine, oruđa, alatki, ... i sl. One postaju uslov njegove egzistencije, ali i uslov razvitka kao duhovnog bića. Borba za zauzimanje stvari je vekovina, jer materijalno bogatstvo omogućava vladavinu nad ljudima.
1f. Pravo titulara je tako “sraslo” uz stvar da mu omogućava “objektivno” postojanje i suprotstavljivost svim trećim licima. Sva treća lica su u obavezi da ne uznemiravaju titulara u vršenju njegovih ovlašćenja, da poštuju njegovo pravo.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET