Nasilje u porodici | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nasilje u porodici". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj:
Uvod ………………………………………………………………………………. 2
Pojam porodice…………………………………………………………………… 3
Nasilje u porodici ………………………………………………………………… 4
Nasilno ponašanje u porodici……………………………………………………. 5-6
Uzroci nasilja u porodici …………………………………………………………. 7
Mitovi o zlostavljanju ……………………………………………………………. 8
Statistika-nasilja u porodici ……………………………………………………. . 9-11
Mere zaštite ……………………………………………………………………… 12-13
Uloga policije u sprečavanju nasilja u porodici ……………………………….. 14-15
Zaključ ak …………………………………………………………………………. 16
Literatura …………………………………………………………………………. 17
Uvod :
Razlog pisanja i odabir ove teme je to sto smo danas na žalost,sve vise svedoci događaja koji ukazuju na činjenicu da porodični odnosi i celokupna porodična atmosfera manifestuju se najčešće primenom nasilja .Zdrava i usklađena porodica omogućava nesmetan razvoj pojedinca i predstavlja čvrstu osnovu za pravilan razvoj društva,Svako društvo nastoji da porodicu i porodične odnose uredi i pravilno reguliše,u skladu sa svojim potrebama.
U našem daljem izlaganju objasni ćemo vam i obrazložiti:pojam porodice,nasilje u porodici i položaj policijskih službenika u rešavanju ovog problema.
Osnovna problematika bić e skoncentrisana i odnosi se na dve grupe ljudi:žrtve nasilja i policijske služ benike od kojih žrtve najčešće traže pomoć .
Pojam porodice
Čovečiji ž ivot se odvija u porodici. Ljudi se rađaju u porodici u njoj se podižu i odrastaju,sami stvaraju porodicu i u porodici umiru. Ona obezbeđuje rađanje i obnavljanje pokolenja i vrši vaspitanje i osposobljavanje novih naraštaja. Porodica je sastavni deo društva pa se porodični odnosi ne mogu posmatrati izvan društvene stvarnosti,odnosno odvojenih od drugih društvenih odnosa i pojava. Porodica je onaj deo društvenog bića i organizatorske strukture društva koji je zajednički svim ljudima,bez obzira na njihovu pripadnost,društvenu moć i uticaj. Istovremeno,porodica je „neminovna sredina „ koju pojedinac ne bira, već je rođenjem zatiče kao takvu, ona je osnova uzrasta i iskustva, ispunjenja ili neuspeha,osnova bolesti i zdravlja i ima odlučujući i prvorazredni značaj u vaspitanju i formiranju č oveka. Pojam savremene porodice može da se odredi kao životna zajednica roditelja sa njihovom decom koju izdržavaju. Ova porodica se naziva nuklearnom porodicom, i za razliku od ostalih pojavnih oblika,zasniva se na emocionalnoj osnovi , na ljubavi i trajnom međusobnom poštovanju svih članova1. Međutim , u modernom svetu osim nuklearne porodice, koji kao model štiti i međunarodno pravo,sve je više vanbračnih zajednica, nepotpunih porodica ili homoseksualnih veza.Današnje savremeno društvo podrazumeva socijalizaciju porodice i njeno otvaranje i povezivanje sa društvom ,koje se odvija na svim nivoima: ekonomskom, radnom, sociopolitičkom, etičkom,i dr…..
U savremenom društvu ima sve viš e porodica koje su degradirane i deficijentne i u kojima se porodični odnos ne odvijaju usklađeno i harmonično .
Deficijentna (nepotpuna) porodica usled nedostatka jednog roditelja (razvoda braka ili smrti), doprinosi pojavljivanju emocionalne nesigurnosti i nestabilnosti najviše kod dece, onemogućava pozitivnu identifikaciju sa roditeljima, dovodi do osećanja odbačenosti i nesigurnosti, sto uslovljava delinkventno i destruktivno ponašanje, koje veoma lako može da se u određenom trenutku ispolji kroz određeni oblik nasilja u porodici. S druge strane pojedina istraž ivanja su pokazala da nepotpuna porodica, usled smrti jednog roditelja,može da ima bolju porodič nu atmosferu, nego nepotpuna porodica usled razvoda.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET