Nasilje nad ženama | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nasilje nad ženama". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Pravni fakultet
Univerziteta u Beogradu
Seminarski rad iz predmeta porodično pravo
Nasilje nad ženama
SADRŽAJ
Nasilje u porodici 3
Nasilje nad ženom 4
Uvod 5
Definicija problema 5
Svest o nasilju 6
Nasilje u Srbiji 9
Sigurna kuca 11
Zaključak 11
Literatuta 12
Nasilje u porodici - Uvod
Porodicno nasilje se može definisati kao ponašanje koje se ispoljava kroz kontinuiranu upotrebu sile, pretnje ili zloupotrebe poverenja u odnosima između članova prodice, najčesće muža i žene. To je jedna vrsta socijalne devijacije, u kojoj jedan član porodice, upotrebom sile, postavlja drugog člana porodice u inferiorni položaj i kao prema takvom se ili ponaša na bezobziran način, ili ga fizički zlostavlja. Kao što smo rekli,najčešći primer kod nas i ostalim zemljama jeste nasilje muža nad ženom , fizičko, da bi stekao kontrolu nad njenom ličnosti.
Pasivno nasilje nad ženama se odnosi na one osobe koje vrše određenu vrstu diskriminizacije ili podivanja same ličnosti drugih članova porodice.
Postoje tri vida pasivnog nasilnog ponađanja u porodici: podrivanje fizičkog statusa, podrivanje psihičkog položaja i podrivanje ekonomskog položaja.
Fizički status- šovinistički odnos sredine prema ženskom polu, kao manje značajnom članu društva, i najčešće dovodi do neuralizacije trudnoće i porođaja.
Psihološki status- obuhvata četiri podgrupe u kojima se, žene najčešće, posmatra kao manje sposoban da pokazuje svoju kreativnost, ili da donosi samostalno odluke, sa prokreatinomsvrhom kao primarnom. Četri podgrupe jesu : emocionalno, seksualno, motivaciono i kognitivno nasilje.
Emocionalno- Emocionalno nasilje se ogleda u potiskivanju odnosa među članovima u porodici, sa imperativnim brige o drugome, a ne o sebi samome, ograničenost u odnosima sa drugim članovima društva van porodičnog kruga, itd.
Seksualno- Seksualno nasilje se svodi na redukciju ženske seksualnosti na reproduktivnu sferu, u kojij je žena stvorena da rađa decu i odgaja ih. Međutim, njihova ’svrha’ može biti takođe takođeseksualno zadovoljenje svojeg bračnog partnera, postavljeno kao bračnog partnera, postavljeno kao bračna dužnost koju su dužne da ispune.
Motivaciono- Motivaciono nasilje se najčešće manifestuje u sputavanju žena u donošenju važnih odluka, ograničavanju njihovog ponašanja, ponižavanja njihove ličnosti, kao i prisilnoj seksualnoj promociji žena.
Kogitivno- Kognitivno nasilje se ostavruje nad ženama koje su nižeg obrazovnog statusa kao manje inteligentnim, zbog čega se stiče lošija predstava o samome sebi i sve svoje mane se poistovećuju sa manama svojihenskih predaka.
Najzad, aktivno nasilje, se sastoji u povredi fizičkog integriteta člana porodice, sankionisano građanskopravnim i krivičnim normama.
Nasilje nad zenama
UVOD
Nasilje nad ženama kao izraz istorijsko nejednake raspodele moći između muškaraca i žena, i istorijske neravnopravnosti polova, prisutno je u svim razvojnim fazama društva. Žene i devojčice celog sveta, bez obzira na nacionalnu, rasnu i versku pripadnost, kulturu, godine i status, izložene su raznim oblicima fizičkog, seksualnog, psihološkog i ekonomskog zlostavljanja. Koreni nasilja nad ženama leže duboko u strukturi društva, a nasilje predstavlja najčešći oblik kršenja ljudskih prava u Evropi.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET