Načelo savjesnosti i poštenja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Načelo savjesnosti i poštenja". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет у Бања Луци
Правни факултет
ТЕМА: Начело савјесности и поштења
СЕМИНАРСКИ РАД
ПРЕДМЕТ: Oблигационо право
Ментор: Студент:
САДРЖАЈ
УВОД 1
1. ПОЈАМ САВЈЕСНОСТИ И ПОШТЕЊА 2
2. ПОДЈЕЛА САВЈЕСНОСТИ И ПОШТЕЊА 3
2.1. Савјесност и поштење у Англо-америчком праву 3
2.2. Савјесност и поштење у Континентално-европском праву 5
2.3. Универзалност начела 6
3. НАЧЕЛО САВЈЕСНОСТИ И ПОШТЕЊА У УПОРЕДНОМ И ЈУГОСЛОВЕНСКОМ ПРАВУ 7
4. ФУНКЦИЈА И САДРЖИНА НАЧЕЛА САВЈЕСНОСТИ И ПОШТЕЊА 8
5. САВЈЕСНОСТ И ПОШТЕЊЕ У ОДНОСУ НА ДРУГЕ СЛИЧНЕ ИНСТИТУТЕ 9
6. ДЈЕЛОВАЊЕ НАЧЕЛА САВЈЕСНОСТИ И ПОШТЕЊА 10
7. ТУМАЧЕЊЕ ПО НАЧЕЛУ САВЈЕСНОСТИ И ПОШТЕЊА 11
8. НАЧЕЛО САВЈЕСНОСТИ И ПОШТЕЊА И ЗАСНИВАЊЕ ПОСЕБНИХ ОБАВЕЗА 12
ЗАКЉУЧАК 13
ЛИТЕРАТУРА 14
УВОД
Начело савјесности и поштења је једно од најзначајнијих начела која владају у облигационом праву. Оно је присутно у свим савременим правима, и има универзални карактер, без обзира што је понекад различито формулисано.
У два велика светска правна система, континентално-европском и англо-америчком, за ово начело се користе различити изрази, али суштина установе и њена функција је у основи иста: нелегитимна предност једне уговорне стране и, услед тога, подређеност друге коју треба кориговати, јер ће у супротном довести до нелегитимне имовинско-правне неравнотеже. Право треба да интервенише у случају ове неравнотеже.
За свако право је од изузетног значаја питање: када и како интервенисати у конкретном облигационом односу једним овако општим начелом.
ПОЈАМ САВЈЕСНОСТИ И ПОШТЕЊА
Савјесност и поштење или само савјесност вуче поријекло од римског појма bona fides (добра вјера). Ово начело је, по својој правној природи “генерална клаузула“, што значи да је може испунити свако одговарајуће чињенично стање облигационих односа. Савјесност у субјективном смислу срећемо када су поступци лица, тј. страна у облигационом односу у складу са њиховим увјерењима. „Поштење“ је објективно стање савјесности „ухваћено“ у реалним друштвеним односима, ситуацијама и уопште у правном саобраћају. У објективном смислу савјесност означава друштвену оцјену нечијег понашања у облигационим односима независно од његовог унутрашњег, психичког односа према овим правним чињеницама. Савјесно ће поступати уговарач који поштено, одговорно и конкретно наступа у преговорима за закључење уговора, као и приликом закључења и извршења закљученог уговора.
Начело савјесности и поштења је правни стандард који обавезује стране да га поштују у заснивању облигационих односа и остваривању права и обавеза из таквих односа. Ово начело је императивне природе и мора се поштовати у сваком облигационом односу. Поштујући ово начело и односе повјерења, страна у облигационом односу мора узети у обзир интересе друге стране и настојати да све спорове рјешава усаглашавањем, посредовањем или на други начин.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET