Mobing | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mobing". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


FAKULTET POLITIČKIH NAUKA
Podgorica
odsjek: SOCIJALNI RAD
Seminarski rad iz Radnog prava
Tema: MOBING
Sadržaj:
Uvod………………………………………………………………………………………………………………………………………….2
Kratak istorijski osvrt…………………………………………………………………………………………………………………2
Definicije mobinga……………………………………………………………………………………………………………………3
Obilježja mobinga…………………………………………………………………………………………………………………….5
Kako se mobing manifestuje?…………………………………………………………………………………………….….…5
Subjekti mobinga…………………………………………………………………………………………………………………..…7
Vrste mobinga……….…………………………………………………………………………………………………………………8
Uzroci mobinga…………………….…………………………………………………………………………………………………10
Posljedice…………………….……………………………………….…………………………………………………………………11
Oblici zaštite…………………….…………………………………………………………………………………………..…………12
Prevencija…………………….……………………………………………………………………………………………….…………13
Zaključak…………………….……………………………………………………………………………………………………………14
Literatura…………………….……………………………………………………………………………………………………..……15
Uvod
Izraz mobing vodi korijene iz engleskog jezika od riječi mob što označava ološ , rulju , svjetinu , tj. od glagola ,,to mob,, što u doslovnom prevodu znači nasrnuti u masi.Naš jezik nema jedinstvenu ili jednostavnu riječ za taj izraz , pa je i u našem jeziku ovaj termin prihvacen kao mobing.Mobing možda jeste za nas od skora novi izraz ali , se on odavno manifestovao u svim pojavnim oblicima.
Riječ mobing predstavlja jedinstven izraz za unižavanje , maltretiranje , stres , strah kao i jos dugi niz negativnih pojava na radnom mjestu upucenih uposlenom , bilo od strane poslodavca , bilo od grupe uposlenih.
Kako bi smo se na pravi način mogli baviti ovom temom neophodan nam je kratak osvrt na tretman prema radniku kroz istorijske tokove.
Kratak istorijski osvrt
Mobing nije nova tvorevina , zavaraćemo se ako kazemo da jeste , njegovi korijeni sežu u daleku prošlost još od perioda robovlasništva i perioda dužničkog ropstva.
Kroz cio period Rima I rimske države nizi slojevi drustva su predstavljali radnu snagu I bili su osnov političke I ekonomske moćiTretirani su ne kao subjekt , već kao objekt(lice koje nema ni pravnu ni poslovnu sposobnost) , odnosno stvar koja se lako mogla prodati , predati drugom na poslugu , zamijeniti , lice koje je bilo izlagano na bazarima , žigosano , lice kome gospodar ne priznaje brak . Potpuno obespravljeno lice čiji se tjelesni i duševni integritet nije poštovao je predstavljalo radnika i bilo je zaduženo za grube i teške poslove , često tjelesno kažnjavano koga je gospodar u krajnjoj liniji mogao I ubiti.Slabljenjem dominacije Rima poboljsaovao se I polozaj robova pa se mijenjao položaj radnih mjesta a kriza robovlasničkih odnosa uslovila je I potpuno njihovo oslobađanje.
Srednji vijek karakteriše opet odnos koji je zasnovan na statusu , takozvani esnafski odnos , ali su sami radni odnos opet bili diskriminatornog karaktera , takav položaj i odnos prema uposlenom licu je bio sve do XVIII vijeka.
Napretkom civilizacije napreduje težnja čovjeka za zaštiom ljudskih prava i poboljšanjem položaja na radnom mjestu.Robovlasništo jeste ukinuto , ali se zadržavalo u nekim oblicima i bilo prisutno u nekim zemljama , položaj radnika i dalje je bio na veoma nezavidnom nivou jer se niko nije mogao snaci u novom kapitalističkom sistemu , a djeca i žene su podjednako ,,odmjeravali snage’’ na radnom mjestu ali za manju novčanu nadoknadu nego što bi za isti posao bio plaćen muskarac , a uslovi na radu su bili veoma nehumani.Zaposleni bi bili maksimalno eksploatisani i nijesu uživali zdravstvenu zaštitu.Kao vid odgovora na tadašnje uslove I tretman radnika , javile su se borbe radničke klase(perod socijalizma) a I počeli su da se usvajau zakoni kojim se poštuje radno vrijeme ,propisi o zapošljavanju djece , zatim propisi koji su se odnosili na radno vrijeme žena I trudnica.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET