Mirovno rešavanje konflikta | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mirovno rešavanje konflikta". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Mirovno rešavanje konflikta
(Esej)
UVOD
Možda je moguće živjeti zaštićenim životom u kojem ne bismo bili izloženi sukobima, ali takav život bio bi siromašan i bez nijansi i dubine, i vjerovatno bismo umrli prilično razočarani .
Gdje ima ljudi, ima i konflikata. Oni su prirodan dio života i ima ih u svim kulturama. Nastaju između braće i sestara, roditelja i djece, rodbine, komšija, u školi i na radnom mjestu. Konflikti zagorčavaju život i mogu biti uzrok problemima i teškim razdobljima u životu. Moderne ljude ne tište samo njihovi međuljudski konflikti, već i veliki internacionalni sukobi.
Mediji svakodnevno izvještavaju o nasilju, ubistvima, ratovima, agresiji, tuzi i očaju. Vjerovatno je nemoguće izbjeći informacije o nepravdi i patnji koje se zbivaju u svijetu, u ovom globalizovanom i tehnički naprednom vremenu. Samo tako možemo postati svjesni svih izazova i suočiti se s njima. Naša namjera je da istaknemo koliko je važno, ali i teško, prenijeti poruku nade, i da je moguće raditi za pozitivne promjene.
Inge Eidsvåg rekao je: “Mišljena smo da je najopasnije opisivati jad i propast svijeta bez istovremenog pružanja mogućnosti djelovanja. Nebo nad našom djecom može povremeno biti ispunjeno oblacima, ali to moraju biti oblaci koji otvaraju mogućnosti.“
Glavna poruka vještine savladavanja konflikata jeste da se konfliktima može upravljati. Možemo utjecati na njihov ishod. Da li će on biti negativan ili pozitivan, zavisi od načina na koji se prema njima odnosimo. Ako naučimo da ih savladamo na konstruktivan način, iskusit ćemo da oni mogu imati smisla, iako su zahtjevni.
Konflikti nam daju priliku da upoznamo svoje nepoznate strane. Oni su jedni od najvažnijih izazova života i izvor su rasta i razvoja. Konflikti stvaraju frakciju. A frakcija stvara toplinu. Toplina daje energiju za pokret, a svaki razvoj zahtijeva pokret. Često izbjegavanje konflikata znači izbjegavanje života.
KONFLIKTI
Riječ konflikt potječe od latinskog conflictus, što znači sudar. Da bi se dogodio sudar, potrebna je neka vrsta interakcije, neovisno o tome da li je dobrovoljna ili ne, unaprijed planirana ili spontana.
Iz ovoga mož emo zaključiti da su potrebni veza i kontakt medu ljudima kako bi uopšte moglo doći do konflikta. Istovremeno se može reći da je u svakom slučaju interakcije uvijek prisutan preduslov za konflikt. Samo oni koji izbjegavaju druženje s ljudima mogu izbjeći konflikte. Međutim, život bez konflikata je život bez relacija.
U stručnoj literaturu ne može se naći jedinstvena definicija konflikta. Razne definicije polažu različita tež išta na razne aspekte tog fenomena:
• “Konflikt je sukob raznih interesa, procjena, djela ili stavova.” (De Bono, 1996).
• “U jednom konfliktu uvijek postoje najmanje dva cilja. Jedan cilj je preći put prema drugom, a odnos prema tom cilju, koji sprečava drugi, utječe i na odnos prema onom čiji je to cilj.” (Johan Galtung, 2003)
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET