Metod građanskog prava | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Metod građanskog prava". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FAKULTET PRAVNIH NAUKA
PANEVROPSKI UNIVERZITET
„APEIRON“ BANJA LUKA
SEMINARSKI RAD
UVOD U GRAĐANSKO PRAVO
METOD GRAĐANSKOG PRAVA
Dragan Medić
Banja Luka, Februar 2010. god.
SADRŽAJ
Uvod 3 TOC o "1-3" h z u
UVOD
Kada je u pitanju metod građanskog prava, radi se o načinu na koji je konkretni društveni odnos regulisan. Sam predmet (društveni odnos) zahtjeva i određuje metod, jer se ne može istim sredstvom (odnosno metodom ili alatom) obrađivati npr. staklo i dijamanti. Metod pravnog regulisanja predstavlja sintezu svih osobina koje karakterišu datu granu prava i odgovara specifičnim osobinama predmeta. Metod se može definisati i kao pravni način formiranja ponašanja ljudi, kroz utvrđivanje njihovih prava i obaveza.
1. POJAM
Metod regulisanja je način, tehnika, uređivanja predmeta regulisanja (način na koji se uređuju gradanskopravni odnosi i statusi). Građansko pravo ne posjeduje jedinstven metod regulisanja, već se služi raznovrsnim tehnikama. Postoje načela regulisanja - način kojim se služi većina građanskopravnih normi (dakle, pravila regulisanja kojih se zakonodavac drži najčešće). Ali, postoje i odstupanja od svakog načela regulisanja - veći ili manji broj slučajeva kada zakonodavac primjenjuje drugačije, i to upravo suprotne načine regulisanja. I načela i odstupanja objašnjiva su djelimično prirodom odnosa koji se regulišu (dakle predmetom regulisanja), a djelimično interesima čijem ostvarenju se teži pri regulisanju (dakle ciljem regulisanja).
Kada se stvar posmatra, umjesto sa strane pravne norme i zakonodav ca, sa strane građanskopravnih odnosa i stranaka koje u njima učestvuju, tada se načela regulisanja i odstupanja pokazuju kao karakteristike samih građan skopravnih odnosa. Svejedno je, npr., da li će se reći da norma tretira stranke u odnosu kao pravno jednake, ili da su stranke u odnosu pravno jednake.
Način (metod, tehnika) građanskopravnog regulisanja, tj. načela re gulisanja i odstupanja od njih, ispoljavaju se kroz način na koji se uređeni: 1. nastanak pravnog odnosa (sticanje prava i obaveza, tj. svojstava i sposobnosti), njegova sadržina, promjena i prestanak; 2. međusobni položaj stranaka u odno su; 3. mogućnost promjene stranaka i istupanja iz odnosa; 4. sankcije zbog povrede prava i 5. ostvarivanje povređenog i spornog prava.
Građanskopravni metod regulisanja zasniva se na načelima autono-
mije volje, pravne jednakosti, prenosivosti prava i obaveza, imovinske sankcije
i zaštite na privatni zahtjev.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET