Mesto i uloga nacionalne policije u okviru INTERPOL-a | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mesto i uloga nacionalne policije u okviru INTERPOL-a". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru
Pravni fakultet – Kriminalistika
DIPLOMSKI RAD
Tema: Mesto i uloga nacionalne policije u okviru INTERPOL-a
MESTO I ULOGA NACIONALNE POLICIJE U OKVIRU INTERPOL-a
Naša zemlja, kao i mnoge druge, nije pošteđena krivičnih dela koja sadrže elemente inostranosti. Savremena sredstva veza i transporta omogućavaju kriminalcima da brzo prelaze iz jednog mesta u drugo i da na taj način izbegnu hvatanje odnosno otkrivanje.
Organi policije najintenzivniju međunarodnu saradnju ostvaruju putem INTERPOL-a ili, poznatiju u narodu kao Međunarodna Organizacija Kriminalističke Policije. Od osnivanja do danas, Međunarodna organizacija ( INTERPOL ) se neprekidno razvija, ne samo obimom posla, metodama i sredstvima, nego i po broju zemalja čije su policije postale njene članice. Početak organizovane saradnje pojedinih policija na međunarodnom planu datira još od 1914. godine, kada je održan Međunarodni kongres sudske polcije u Monaku, na kom je učešće uzela i Kraljevina Srbija. Drugi Međunarodni kongres sudske policije održan je u Beču, 1923. godine. Policijska asocijacija dobija naziv - Međunarodna komisija kriminalističke policije sa sedištem u Beču.
Posle Drugog svetskog rata, na Kongresu u Parizu, 1946. godine, obnavlja se Međunarodna komisija kriminalističke policije, a organizacija dobija Statut i naziv – INTERPOL, s tim što se sedište iz Beča premešta u Pariz. Međunarodna komisija kriminalističke policije menja 1956. godine naziv u Međunarodna organizacija kriminalističke policije. Naziv ove organizacije, INTERPOL, zadržao se do danas. Organizacija INTERPOL je 1950. godine imala 50 zemalja članica, 1967. – 100, 1993. – 176 zemalja članica, a 2004. godine INTERPOL okuplja 182 zemlje.
INTERPOL uživa status međudržavne organizacije. Naša zemlja uživa ugled jedne od zemalja osnivača INTERPOL-a i, izuzimajući kraće prekide, veoma je aktivan član ove organizacije.
Rukovodeća i radna tela organizacije INTERPOL su: Generalna skupština, Izvršni komitet, Generalni sekretar i Generalni sekretarijat.
Generalni sekretarijat je globalni koordinator kriminalističke saradnje u suprotstavljanju kriminalitetu, putem kog se omogućava razmena policijskih podataka, odnosno njihova obrada, analiza i čuvanje.
INTERPOL kao koordinacioni centar za borbu protiv međunarodnog kriminaliteta interveniše na zahtev policijskih službi i sudskih organa država članica u prevenciji i represiji: ubistva, otmica, trgovina ljudima, kriminalnim aktima počinjenim protiv bezbednosti u vazduhu, prekršajima u vezi sa oružjem i eksplozivima, terorizma i slično, zatim ilegalnom trgovinom umetničkim predmetima, ilegalne trgovine drogama, pranje novca i drugo.
Rukovodeći i činovnički personal Generalnog sekretarijata INTERPOL-a sastavlje je od policijskih funkcionera i administrativnih i tehničkih službenika 40-tak nacija. U okviru INTERPOL-a za komunikaciju se koriste: engleski, francuski, španski i arapski jezici kao službeni u pismenoj i usmenoj komunikaciji.
GENERALNA SKUPŠTINA
Generalna skupština okuplja svake godine delegate država članica radi donošenja najvažnijih odluka koje se odnose na rad organizacije.
IZVRŠNI KOMITET
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET