Menice | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Menice". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Uvod
Nastanak menice vezan je za srednji vek, tacnije XII vek u Italiji, kada je došlo do razvoja robnog prometa. Nju su svakako izazvali trgovina i robni promet uposte. Na razvitak menice uticale su nesredjene drustvene prilike feudalizma. Metalne kovanice su prenosive, ali teske. U kasnom Srednjem veku i tokom Renesanse u Evropi nedovoljne kolicine i velika tezina kovanica ometale su rastucu medjunarodnu razmenu medju trgovcima i nisu mogle da zadovolje potrebe vecih transakcija.
Trgovci su izmislili hartije od vrednosti, danas poznate kao menice. Kao sredstvo placanja ove hartije od vrednosti lako su se nosile i predstavljale su veoma zadovoljavajuce resenje za slucaj pljacke. Hartije od vrednosti su dopunjavale metalnu valutu u Evropi u tom periodu. Danas, kovanice jos uvek dopunjavaju papirne menice (uglavnom cekove) i papirni novac. Po svojoj funkciji menica j edobila medjunarodno obelezje i postala znacajan faktor u medjunarodnom privrednom zivotu. To je izazvalo potrebu da se izvrsi unifakcija menice, sto je i ucinjeno 1930. god u Zenevi kada je doneta tzv. Zenevska konvencija o jednoobraznom Zakonu o trasiranoj i sopstvenoj menici. Nasa drzava je prihvatila ovu konvenciju.
1. MENICA
1.1. Pojam
Menica je hartija od vrednosti ciji su svi bitni elementi I nacin postupanja strogo regulisani zakonskim propisima i sluzi kao sredstvo obezbedjenja placanja i kao sredstvo placanja. Iznos na koji glasi menica je je nominalni iznos. Dan kada poverilac prima nominalni iznos menice je datum dospeca menice. Vremenski interval do datuma dospeca menace je rok dospeca menice. Svaku menicu karakterisu pismenost, formalnost, inkorporiranost, strogost, samostalnost I solidarnost.
U savremenom prometu može da se pojavi više tipova menica kao sto su blanko, cirkulaciona, domicilirana, komisiona, kreditna, operativna i td. Ipak razlikujemo dva osnovna tipa menica kao sto su trasirana i sopstvena menica. .
Suštinska razlika između trasirane i sopstvene menice je u tome što kod sopstvene menice postoji izjava o neopozivoj isplati dok kod trasirane postoji naredba o neopozivoj isplati.
U pravnoj doktrini sporno je pitanje pravne prirode menice. O tome postoje brojne teorije medju kojima treba izdvojiti tri: ugovornu, emisionu i kreacionu teoriju.
Ugovorna teorija je najstarija i po njoj menica je isprava kojom se potvrdjuje ugovor o razmeni novca koji je zakljucen izmedju izdavaoca i prvog imaoca menice. To znaci da je menica ugovor izmedju dva lica, onog koje predaje i lica koje prima menicu gde trenutak predaje menice primaoca oznacava i trenutak nastanka menicne obaveze.
Emisiona teorija istice da je menica jednostrani pravni posao nastao ne samom cinjenicom stvaranja menice vec i njenim izdavanjem (emisijom), tj. menica ce imati pravno dejstvo tek njenim pustanjem u promet, odnosno predajom trecem licu.
Kreaciona teorija polazi od shvatanja da se menicna obaveza zasniva jednostranom izjavom volje koja se manifestuje stavljanjem potpisa na menicu. U doktrini je kreaciona teorija najvise prihvacena teorija u pravnoj prirodi menice.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET