Menica | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Menica". Rad ima 31 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


1) POJAM I FUNKCIJE MENICE
Menica je harija od vrednosti kojom njen izdavalac ,trasant ,naređuje drugom licu trasatu da iz svog pokrića trećem licu remitentu ili po njegovoj naredbi plati određeni iznos novca (trasirana ili vučena menica),odnosno obećanje izdavaoca hartije da će sam drugome licu remitentu ili po njegovoj naredbi isplatiti iznos novca naveden u hartiji (sopstvena,solo menica).Menica novčana hartija od vrednosti po naredbi (jednostrana izjava volje)na osnovu koje nastaje bezuslovna obaveza dužnika na isplatu određenog iznosa novca.
Menica ima više funkcija .Ističu se funkcije kao :
Sredstva plaćanja
Kreditnog sredstva
Sredstva obezbeđenja kredita
2)NASTANAK MENICE
Pojedini pravni pisci tragove menice nalaze još u Hamurabijevom zakoniku.a zatim u Fenikiji ,Grčkoj i Rimu.Pominje se pismo koje je uputio Ciceron svome prijatelju Atikusu ,da naredi svojim dužnicima u Atini da daju novac njegovom sinu koji se tamo nalazio,a on će mu taj novac vratiti u rimu.
Preteča moderne menice se prema preovlađujućem mišljenju u pravnoj nauci ,pojavila u Italiji u razdoblju između XII i XIV veka.U tom periodu I talija je u Evropi imala vodeće mesto u trgovini i finansijama.Menice (literae cambil) pominju se u Dubrovniku izrekom tek od 1398,u saobraćaju sa donjom Italijom,Srbijom i Turskom.Banke u Đenovi su u XII veku menjale stranu valutu za domaću i trgovale zlatom i srebrom.Kao posledica trgovačkih kontakta Italijana sa celom Evropom i problema prenosa novca u XIV veku pojavila se menica kao sredstvo plaćanja.Navodi se više razloga za korišćenje menice:
Podeljenost zemalja na više feuda i strah od krađe novca
Prihvatanje ideja merkantilizma o zabrani iznošenja novca iz zemlje
Pravilo droit d aubin po kome je feudalac (po rincipu teritorijalnosti ) nasleđivao imovinu stranca koji bi umro na njegovoj teritoriji
Progon Jevreja iz Francuske u drugoj polovini XII veka(Jevreji ,prilikom izgona nisu mogli izneti novac iz zemlje pa su ga deponovali kod poslovnog prijatelja u toj zemlji ,a on im je izdavao naredbu za isplatu –uputnicu,svom poslovnom prijatelju u inostranstvu ,koji je isplatu obavljao u novcu koji važi na toj teritoriji)
Zabrana zelenašenja –naplaćivanja kamate na pozajmljeni novac.
-1-
3)IZVORI MENIČNOG PRAVA
Kao i kod ostalih izvora prava, tako i kod izvora meničnog prava razlikujemo:
1) međunarodne i 2) nacionalne (autonomne) izvore meničnog prava.
Međunarodni izvori meničnog prava. - Veća upotreba menice u međunarodnom robnom prometu i prometu usluga, dovela je još u XIX. veku do unifikacije (izjednačavanja) i jednoobraznosti meničnih prava
Putem Društva naroda i Međunarodne trgovinske komore, u Ženevi je održana međunarodna konferencija 1930. godine, na kojoj su usvojene tri međunarodne konvencije iz ove oblasti. Radi se o sledećim konvencijama: Konvencija o jednoobraznom meničnom pravu, na osnovu koje su zemlje (koje su ovu konvenciju prihvatile) obavezale - da svoja nacionalna zakonodavstva usklade sa ovom Konvencijom, Konvencija za regulisanje izvesnih sukoba zakona u materiji meničhog prava i Konvencija o pitanjima taksa u materiji menice. Sve ove tri konvencije ratifikovao je veći broj država ali to nije dovelo do punog ujednačavanja meničnog prava jer ih, recimo, nije prihvatila SAD.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET