Međunarodni odnosi i sigurnosne studije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodni odnosi i sigurnosne studije". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U BIHAĆU
PRAVNI FAKULTET
PREDMET: MEĐUNARODNI ODNOSI I SIGURNOSNE STUDIJE
ESEJ NA TEMU: MEĐUNARODNI ODNOSI I SIGURNOSNE STUDIJE
Bihać, August 2012. godine
1. Uvod
Današnji procesi internacionalizacije i globalizacije društva unutar mnogih sfera života dovode u pitanje mnoge klasične postulate na kojima se temeljio tradicionalni koncept suvereniteta nacionalne države, a time i tradicionalni koncept nacionalne sigurnosti (tradicionalni koncept podrazumijeva potpunu kontrolu nacionalne države nad njezinim teritorijem, prirodnim resursima, stanovništvom). Takvi procesi neizbježno su dovodili do pojave i stvaranja novih koncepata sigurnosti kako pojedinih država, tako i globalne međunarodne zajednice, pa je tako došlo do stvaranja i novog koncepta međunarodne sigurnosti i njezinog sve većeg značenja u procesima globalizacije.
Nerijetko se poistovjećuju ova dva pojma, pojam moći i pojam sile, a u društvenim naukama ponekad se jedan ili oba podvode pod pojam vlasti. U najširem smislu moć predstavlja potencijal, postojanje mogućnosti za proizvođenje nekih promjena: u prirodi ili društvu. Pod silom se podrazumijeva sposobnost proizvodnje određenih promjena u prirodi i društvu. Dakle, postoji razlog da se moć razumijeva širim pojmom od pojma sila, jer moć predstavlja psotojanje mogućnosti za proizvodjenje nekih promjena, a sila jeste sposobnost za proizvođenje promjena u prirodi i društvu.
Društvenu moć predstavljaju ukupni potencijali jednoga društva, odnosno jedne države: ljudski faktor, kultura, teritorij, prirodni resursi, proizvedena dobra, sposobnost jednoga društva, odnosno države za proizvodnju i drugo.
U skladu s tim, društvenu silu čini sposobnost određenoga društva-države da se na temelju svoje moći, svojih potencijala, organizira i proizvodi materijalna dobra, mijenja društvene odnose unutar sebe same i u međudruštvenim odnosima.
2. Sigurnosne studije i njeni ciljevi
Slom Sovjetskog saveza i kraj ere hladnog rata donio je ponovo u prvi plan da će vojna sila i njena moć biti ponovo upitna, ali poslije Drugog svjetskog rata polako se u drugi plan pomjera ta vojna sila i kompleksnije se razmatraju sva pitanja sigurnosti u međunarodnoj zajednici. Nestabilnost, konflikt i u ovom periodu vraćaju se u žižu sigurnosne politike, ali se traže novi odgovori kod zemalja i novi pristupi izračunavanja svih elemenata sistema sigurnosti, a ne samo vojnih. međunarodna zajednica, putem odgovarajućih katalizatora kroz strategijske studije daje literaturu koja opisuje i procjenjuje i odgovarajuće strategijske termine. Ciljevi strategijskih studija sadržani su u određenim pitanjima koji se odnose na:
1. stanje određene države (bilo unutarnje ili vanjsko)
2. sigurnost u međunarodnoj razmjeni; kolektivna upotreba sile; kolektivno rješavanje konfliktnih situacija
3. regionalni pristup rješavanja problema
4. globalni koncept koji cjelovito obuhvaća sigurnost
Temeljem ovih sadržaja nameće se i osnovni cilj ove nauke. Osnovni cilj ove znanosti je stjecanje teorijskih spoznaja o ekonomici sistema sigurnosti i što je osnovno naći interakciju između ekonomije i sigurnosti. Sigurnost u savremenom svijetu nije više samo čisto političko već je to i ekonomsko i opće društveno pitanje jer najviši cilj države je da osigura sigurnost, a ostvarena ekonomska stabilnost ključna je za sigurnost određene države.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET