Međunarodne organizacije i međunarodni pravni akti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodne organizacije i međunarodni pravni akti". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
Savremeni razvoj civilizacije i tekući proces globalizacije svetske privrede koji se širi i na ostale društveno-ekonomske odnose, povećali su međuzavisnost i potrebu međunarodne saradnje na svim nivoima. Javlja se interes kod država, međunarodnih organizacija i drugih međunarodnih subjekata za širu saradnju i zajedničko rešavanje raznih pitanja koja su značajna za više međunarodnih subjekata i za globalnu zajednicu. Sve se više javljaju problemi koji se ne mogu rešavati u okviru jedne države. Neophodno je uključivanje i drugih subjekata kako bi zajednički opredelili jedinstvene pristupe, stavove i ciljeve i zajednički preduzeli aktivnosti ka utvrđenom cilju.
1. Međunarodni pravni akti – izvori prava zaštite
1.1 Značaj međunarodnih pravnih izvora zaštite
Međunarodni interesi su različitog karaktera, značaja i nivoa. Predmet rešavanja međunarodne saradnje može biti pitanje od interesa za dve države ili više država, za određeno područje, region ili globalno za čitavo društvo. U tom smislu i međunarodna saradnja se ostvaruje bilateralnim i multiliteralnim odnosima između dve ili više država, međunarodnim ugovorom, u okviru regionalnih integracija ( Evrope, Azije, Balkana, Mediterana i dr.) ili na globalnom (svetskom) nivou saradnje svetskih organizacija koje se bave problematikom koja je predmet razmatranja. Za usklađenje međunarodnih stavova, opredeljenja i ciljeva, koriste se različiti instumenti: politički i strateški dokumenti, planovi i programi delovanja i pravni akti kojima se konkretizuju prava, obaveze i odgovornosti kao i oblici saradnje i komunikacije.
Međunarodna saradnja u domenu zaštite i unapređivanja radne i životne sredine dobija sve veći značaj s obzirom da tehničko-tehnološki razvoj unosi promene (navike) u radnu sredinu i vrši snažan uticaj na životnu sredinu. Menjaju se uslovi rada, odnosi na radu, a time i uticaj na čoveka, nosioca radnih aktivnosti koji radno vreme (trećinu svog radnog veka) povrede u tim uslovima. Istovremeno savremene tehnologije i čovekove aktivnosti sve više ugrožavaju životnu sredinu. Degradirana su mnoga prirodna i društvena dobra, narušena ekološka ravnoteža, uništena vredna staništa. Stručna i naučna saznanja upozoravaju, a realnost potvrđuje, da je sve ugroženiji čovek koji je prinuđen da se na razne načine bori za očuvanje sopstvenog integriteta i opstanka na Planeti. Opasnosti podjednako prete sipomašnima i bogatima, slabima i moćnima. Zbog toga se sve češće organozovano preduzimaju različite aktivnosti da se uništeno obnovi i postojeće sačuva. Očuvanje prirodnih potencijala i zaštita životne sredine postavlja se kao osnovni zadatak pri usmeravnju i kreiranju politike društvenog razvoja. Tako se uvodi novi koncept razvoja kao “održivi razvoj”.
Zaštita radne i životne sredine kao opšte društveni interes ostvaruje se lokalno i globalno i zahteva međunarodno povezivanje i razvoj saradnje u regionalnim i širim razmerama. Pri tome se ističe potreba za uspostavljanje jedinstvenih osnova delovanja što se ostvaruje zajedničkim pravnim aktima, odnosno pravnim normama kojima se usmeravaju ponašanja država i drugih subjekata u cilju zaštite materijalnih vrednosti, zdravstvene sposobnosti i ntegriteta ličnosti radne populacije, ekološke ravnoteže, života zdravlja stanovnika ove Planete.
U ovom kontekstu međunarodna saradnja se ostvaruje na različitim nivoima, povezivanjem raznih subjekata koji u skladu sa postavljenim zadacima i ciljevima, a u okviru utvrđenih nadležnosti donose pravne akte čime se utemeljava posebna grana prava – Međunarodno pravo zaštite. Cilj i zadatak ove grane prava je da međunarodnim pravnim aktima obezbedi minimalne standarde kao osnovu za ostvarivanje dva osnovna i najznačajnija ljudska prava – prava na bezbedne uslove rada i zaštitu zdravlja na radu i prava na zdravu životnu sredinu. Međunarodni pravni akti imaju dvostruku ulogu u ostvarivanju zaštite – regulišu odnose i aktivnosti međunarodnoh organizacija, odnose međunarodnoh organizacija i država potpisnica tih akata, pa i šire.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET