Izvori prava | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Izvori prava". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 INTERNACIONALNI UNIVERZITET U NOVOM PAZARU
SEMINARSKI RAD
IZVORI PRAVA
UVOD
Pravo kao i svaka druga pojava ima svoje izvore iz kojih nastaje, a razvija se i postoji u različitim odnosima među ljudima, odnosno društvenim odnosima.
U cilju uspješnog obrađivanja teme seminarskog rada "Izvori prava", odnosno definisanja izvora iz kojih nastaje pravo, potrebno je prethodno osvrnuti se na osnovne pojmove i dati odgovore na pitanja: šta je to pravo, kakav je odnos prava i države, prava i drugih društvenih pravila, šta je to pravna norma i koji su njeni elementi, šta predstavlja sistem prava i sl.
Pravo se može definisati kao "skup pravila o ponašanju subjekata koja propisuje ili potvrđuje država, a čija se primjena obezbjeđuje prinudnom silom države".
Pravo je skup društvenih normi koje su sankcionisane državnim aparatom prinude i koje služe za održavanje onog načina proizvodnje koji je u interesu vladajuće klase.
Pravo kao normativna pojava je specifična tvorevina, čvrsto izgrađen i povezan normativni sistem. Po toj izgrađenosti, povezanosti, čvrstini i preciznosti pravo nema premca, a normativnu pojavu predstavlja prije svega zbog toga što je forma njegovog pojavljivanja pravilo ponašanja, to jest norma kao misao, zapovijest o onome što treba biti.
Država je organizacija koja raspolaže monopolom za fizičku prinudu, odnosno suverenom vlašću, i koja služi za održavanje onog načina proizvodnje koji je u interesu vladajuće klase.
Iz navedenih definicija prava i države, koje je dao Dr Lukić, jasno je da se pravo i država sastoje iz dva elementa, a to su monopol fizičke prinude i održavanje onog načina proizvodnje koji je u interesu vladajuće klase i koji se ne bi mogao održati kad država i pravo ne bi raspolagali monopolom za fizičku prinudu. Tako se država i pravo mogu odrediti kao izraz volje vladajuće klase.
Pošto je pravo definisano kao skup pravila o ponašanju subjekata društva, mora se istaći da pored pravnih pravila postoje i druga brojna pravila koja takođe regulišu ponašanje društvenih subjekata, odnosno ljudi.
Pravna pravila se razlikuju od ostalih društvenih pravila, prije svega po tome što ih donosi država preko svojih određenih organa, zatim po tome što država obezbjeđuje njihovu primjenu u društvu svojom prinudom sile.
Između države i prava postoji uzajamna veza, koja se ogleda u tome da država posjeduje aparat prinude kojim omogućuje da se pravni subjekti ponašaju u skladu sa pravnim pravilima, a istovremeno ne bi mogla da pravilno funkcioniše bez prava i da aktivno utiče na društvene odnose.
Društvena norma je pravilo o ponašanju ljudi u društvu, koje postavlja samo društvo, koje je upućeno na volju i svest čoveka. Tako možemo konstatovati da je društveni poredak u stvari normativni poredak, odnosno sistem društvenih odnosa koji je regulisan normama. Društvene norme propisuju način ponašanja čovjeka prema ostalim članovima društva.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET