Ideologija političkih stranaka | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ideologija političkih stranaka". Rad ima 23 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Универзитет у Крагујевцу
Правни факултет
Семинарски рад
Предмет:Уставно право
Тема:Идеологија политичких странака
Ментор: Студент :
проф. Срђан Ђорђевић Ненад Милисављевић
316/09
Крагујевац,мај 2010.године
Садржај
Увод…………………………………………………………………………………… 3
Појам политичке идеологије…………………………………………………………4
Узроци политичке идеологије………………………………………………………..8
Радничка класа и политичка идеологија…………………………………………….11
Политичка идеологија и политичке странке………………………………………..15
Политичка идеологија и програм политичке странке…………………………...…17
Врсте политичких идеолија………………………………………………….…...… 19
Закључак………………………………………………………………………………21
Увод
Политичка идеологија је нужан преуслов свеке политичке делатности.
Политичке странке су носиоци првенствено политичке идеологије, али оне заступају, у већој мери, такође и општу друштвену идеологију, пошто је политичка идеологија само део ове друге, односно њена више или мање логична последица.
Основне политичке идеологије, по правилу, стварају слободни политички мислиоци ван политичких странака и ти основи налазе се у филозофији и у општој друштвеној идеологији. Политичка идеологија даје посебноцт једној политичкој странци, одређује њену идејну физиономију. Она није ношта друго до скуп логички повезаних идеја, које извиру из једне централне идеје. То је систем идеја о свету као целини и о себи у њему.
Идеологија је значајан елемент политичке странке, јер ову, као што смо видели, чине лјуди исте идеологије. Исто тако,политичке странке су значајан чинилац идеологизације друштва, тј. Оне уносе идеологију у друштво, шире је и усмеравају кретанје друштва сходно својој идеологији.
С обзиром на сложеност саме појаве идеологије и на раѕличита и супротна схватања о њој, потребно је најпре заузаети став о појму и узроцима друштвене идеологије, односно политичке идеологије као једног њеног дела, па онда говорити о вези политичке идеологије и политичких странака.
1. Појам политичке идеологије
Реч идеологија има више значења. Главна су два. У шрирем смислу, под идеологијом се подразумева сваки више или мање целовит систем идеја, различит од других. У ужем смислу, особито у значењу које се овом термину даје у марксистичкој терминологији, под идеологијом се подразумевају само ини искази о свету који нису тачни, тј. који су искривљени, изопачени, изокренути, и то из посебних друштвених разлога, о којима ћемо одмах говорити.
Идеологија у ширем смуслу, тј. целовит систем исказа, одеја о свету, ретко је кад сачињена само од исказа који чине идеологију у ужем смислу, као што је ретко сачињена и искључиво од исказа који у овом смислу нису идеолошки, тј. који су тачни, неискривљени. Обично се она састоји од обе врсте исказа, помешаних у различитим размерама. Ми ћемо у даљем излагању реч идеологија употребљавати углавном у ужем значењу, тј. као искривљен исказ, а увек ћемо означити кад је употребимо у ширем значењу, сем ако то није сасвим јасно из самог текста.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET