Francuski građanski zakonik | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Francuski građanski zakonik". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Назив факултета
Тема: Француски грађански законик
Студент: Ментор:
У , 2012.
САДРЖАЈ
УВОД ................................................................................................................................... 2 Рад на доношењу Француског грађанског законика ...................................................... 4 Карактеристике законика ................................................................................................. 5
Ширење и утицај Француског грађанског законика ..................................................... 8
ЗАКЉУЧАК ...................................................................................................................... 10
Литература ....................................................................................................................... 11
УВОД
Француска буржоаска револуција са почетком 1789. године је започела потпуно нову епоху у светској историји. Рушењем феудалне друштвене структуре и проглашењем економске слободе и начела једнакости грађана пред законом, Француска револуција отворила је пут развоју капитализма и знатно га убрзала. Француска револуција није била само обична револуција, која се држала искључиво државних оквира. Циљ револуционара био је стварање универзалног закона, које би се односио како на саму Француску тако и на читаво човечанство. Француска револуција почивала је на практичној филозофији, односно просветитељству. Најзначајнији подухват револуционара била је енциклопедија свих знања до којих је човечанство до тада дошло. Просветитељство полази од тога да је човек разумно или умно биће, али да га друштвене установе кваре. Нарочито се просветитељство окреће против традиционалне религије, против хришћанства и жели да је замени једном апстрактном вером у врховно биће.
Такви велики преокрети значили су и промену постојећег законодавства, што је представљало велики и озбиљан задатак. Идеја о изради законика, дакле, била је иницирана још у самој револуцији. Уставом од 1791. године прокламована је израда законика грађанског права јединственог за читаво краљевство. У састав Устава ушла је и Декларација о правима и слободама човека и грађана, настала 1789. године, а која и данас има правну снагу. Неке од најбитнијих одредби Декларације су:
Људи се рађају слободни и једнаки у правима. Друштвене разлике могу бити засноване само на заједничкој користи.
Циљ сваког политичког удруживања је очување природних и незастаривих права и човека. Та права су: слобода, власништво и отпор угњетавању.
Сваки суверинитет у суштини почива на народу. Ниједно тело, ниједан појединац не могу спроводити власт која не потиче из народа.
Слобода се састоји у томе да свако може чинити оно што не наноси штету другима. Тако, извршавање природних права сваког човека има једину границу у уживању свих права других припадника друштва; те границе могу бити утврђене само законом.
Закон је израз опште воље. Сви грађани имају право лично или путем својих представника учествовати у његовом стварању. Он треба да буде исти за све, било да штити или да кажњава. Будући да су сви грађани пред законом једнаки, сви имају једнака права на почасти, места и јавне службе, према својим способностима. Према Декларацији, дакле, сви грађани треба да буду једнаки пред законом, што значи да се на њих морају применити исте правне норме. Осим што треба да буду једнаке за све, неопходно је и да буду доступне свима. То свакако није било могуће остварити у ранијем феудалном праву, које одликује расцепканост и партикуларно важење. Дакле, сви ови захтеви могу бити су бити испуњени једино уколико се све правне норме скупе и од њих створи општеважећи законик, који би представљао реализацију Декларације. У то време озбиљно почиње да се ради на изради Француског грађанског законика.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET