Formularni postupak | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Formularni postupak". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ ПАЗАРУ
ВИСОКОШКОЛСКА ЈЕДИНИЦА У НИШУ
ДЕПАРТМАН ПРАВНИХ НАУКА
ОДСЕК – ПРАВО УНУТРАШЊИХ ПОСЛОВА
СЕМИНАРСКИ РАД
ПРЕДМЕТ : РИМСКО ПРАВО
Предметни наставник Студент: Милица Ћурчић
ПРЕДГОВОР
САДРЖАЈ:
ПРЕДГОВОР ...........................................................................2
САДРЖАЈ .............................................................................. 3
ФОРМУЛАРНИ ПОСТУПАК ........................................... 4
-Разлози за увођење ................................................... 4
-Старо и ново у поступку ......................................... 4
-Формула ..................................................................... 5
Ток поступка и извршење пресуде..................................... 6
Оцена........................................................................................ 7
-Екстраординарни (когнициони) поступак .......... 8
-Карактеристике ........................................................ 8
Суђење и извршење пресуде .............................................. 9
Формуларни поступак
Разлози за увођење
Гај нам у Институцијама саопштава да је „постепено легисакциони поступак постао омражен, јер је, због претеране ситничавости старих, губио спор онај који би и најмање погрешио у форми" (Inst.. 4.30). Сакраментум је био скуп, чак и после увођења новчане уместо натуралне опкладе.
Вођење спора путем легисакција је одговарало старом праву, у коме се и остали правни акти обављају путем усмених свечаних формула: закључење ( уговора, тестамент, усвојење, чак и објава рата непријатељу. После пунских ратова и продора тржишта, старе формалности су постале терет. Више се прелази на писмену форму, а писани документ је поузданији доказ него сведочење. Формуларни псотупак је био богатији у варијантама. Уместо пет или шест врста суђења, сада је створено много више облика формула, које су боље одговарале богатијем привредном и правном промету.
Тако је средином II века старе ере Ебуцијевим законом (1ех АеШЊ) уведен формуларни поступак, најпре као паралелни са легисакционим. Век и по касније, законом који је предложио Август (1ех lulia de iudiciis privatis) постао је једини начин за решавање парница.
Старо и ново у поступку
Формуларни поступак је само варијанта „приватног" начина суђења које срећемо и у расправљању парница путем легисакција. Неке особине су исте, неке нешто измењене, а има и нових.
Задржана је самопомоћ као одлика суђења. И даље држава у већем делу поступка остаје по страни: не позива на суђење, не доноси нити извр-шава пресуду. И овде се поступак дели на in iure и apud iudicem, и још увек постоји litis сопtestatio. Пресуду доноси судија кога странке бирају, с тим што је листа арбитара нешто проширена и демократизована ― крајем републике било је на њој око 5.000 угледних грађана, међу којима је било и нешто еквестара.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET