Finansijska akciona taktička grupa ( FATF ) | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijska akciona taktička grupa ( FATF )". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadrzaj
Uvod ...................................................................................................... 3
Struktura i svrha FATF ................................................................ ........ 4
FATF preporuke iz 1990. godine ................................................ ......... 5
Opsti okvir preporuka iz 1990. godine ....................................... ......... 5
Revidirane FATF preporuke iz 1996. godine ............................. ......... 6
Izmene iz 1996. godine .............................................................. .......... 6
Revidirane FATF preporuke iz 2003. godine ............................. ......... 7
Izmene iz 2003. godine ............................................................... ......... 7
Jacanje medjunarodne saradnje ................................................ ......... 8
Poboljsanje nacionalnih pravnih sistema .................................. ......... 9
Zakljucak ............................................................................................ 10
Literatura ............................................................................................ 11
Uvod
Poreklo FATF cvrsto je ukorenjeno u narastajucoj zabrinutosti, ocitoj posebno tokom osamdesetih godina, zbog narastajuceg problema zloupotrebe droga i njegove povecane osetljivosti zbog povezanosti s pitanjem finansijske moci sindikata prodavaca droge i drugih organizovanih kriminalnih grupa. Kada su ova pitanja pokrenuta na Samitu sefova drzava i vlada sedam najrazvijenijih industrijskih drzava (G7) u julu 1989. godine u Parizu, kojem je prisustvovao i predsednik Komisije evropskih zajednica, zakljuceno je da postoji „hitna potreba za odlucnom akcijom, kako na nacionalnoj tako i na internacionalnoj osnovi“ kako bi se suzbila proizvodnja droga, njihova upotreba i prodaja, kao i „pranje prihoda stecenih njihovom prodajom“.Osim ucesnica samita (Kanada, Francuska, Nemacka, Italija, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Drzave i Komisija Evropskih zajednica) osam drugih drzava (Australija, Austrija, Belgija, Luksemburg, Spanija, Svedska i Svajcarska) pozvane su da ucestvuju u ovoj inicijativi koju je organizovala predsedavajuca Francuska. Ovo prosirenje Grupe preduzeto je „kako bi se uvecala njena ekspertiza i odrazila gledista drugih zemalja koje su posebno zainteresovane, ili su imala odredjena iskustva u borbi protiv pranja novca, na nacionalnom ili internacionalnom nivou.“
U mesecima koji su usledili „vise od stotinu i trideset eksperata iz raznih Ministarstava, organa za primenu zakona, agencija za superviziju banaka sastali su se i radili zajedno.“ Rad sadrzi analizu obima i prirode procesa pranja novca, pregled medjunarodnih instrumenata i nacionalnih programa pokrenutih u borbi protiv ovog problema i, sto je jos znacajnije, cetrdeset posebnih preporuka za akciju.
Struktura i svrha FATF
Tokom FATF II dogovoreno je da se ojaca institucionalna struktura grupacije i da se regulisu nacini delovanja. Od posebnog znacaja u ovom kontekstu bila je odluka o uvodjenju rotirajuceg predsedavajuceg s jednogodisnjim mandatom.
Predsednika ce izabrati FATF, tako sto ce koliko je god to moguce imati u vidu geografsku lokaciju i clanstvo u raznim medjunarodnim grupacijama.
Priroda, unutrasnje strukture FATF ne karakterise preterana rigidnost tako da mu je omoguceno da se razvija i sazreva. Radne grupe su u pocetku igrale znacejnu ulogu u njegovom radu. To je omoguceno multidisciplinarnim karakterom mnogih drzavnih delegacija, sto ostaje glavna snaga ovog tela. Prema recima jednog viseg delegata, FATF „spaja kreatore politika i eksperte iz sirokog spekra disciplina, ministre finansija i pravde, bankarske i druge finansijske regulatore, kao i policijske i pravosudne agencije. Snaga strukture Grupe morala je, stoga, da ima uticaj na prirodu uloge i doprinosa plenarnih sastanaka. Grupa se sastaje nekoliko puta godisnje. Normalno se jedan sastanak odrzava u zemlji koja predsedava dok se ostali sazivaju u sedistu OECD-a u Parizu. U njemu se nalazi skromni sekretarijat FATF-a. Pruza usluge za redovne sastanke i druge aspekte tekuceg radnog programa ukljucujuci procese evaluacija napretka koji su postigle clanice u sprovodjenju Cetrdeset preporuka i uredjuje ambiciozni plan aktivnosti u spoljnim odnosima. Iako se nalazi u okviru OECD, vazno je napomenuti da FATF nije zvanicno deo te ili bilo koje druge organizacije.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET