Faze razvoja i sardžajni elementi filozofije prava | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Faze razvoja i sardžajni elementi filozofije prava". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET U TRAVNIKU
PRAVNI FAKULTET KISELJAK
ODSJEK/SMJER: OPĆE PRAVO
Faze razvoja i sadržajni elementi filozofije prava
-Seminarski rad-
Kiseljak, novembar, 2011. god.
Sadržaj
1. Uvod.................................................................................................................... 2
2. Faze razvoja filozofije prava............................................................................. 3
3. Sadržajni elementi filozofije prava.................................................................. 7
Zaključak................................................................................................................ 10
Literatura............................................................................................................... 11
1. Uvod
Filozofsko sagledavanje prava uslovljeno je dvjema potrebama. S jedne strane, fundamentalni društveni interes za općom sigurnošću izazvao je potrebu za stvaranjem sigurne osnove na kojoj će se urediti ljudsko ponašanje i osigurati čvrst i stabilan poredak. S druge strane, pritisak ostalih društvenih interesa, kao i potreba da se ti interesi pomire sa zahtjevima za općom sigurnošću, stalno su zahtijevali određene promjene u društvenom poretku. Te su promjene zahtijevale da se zakonski propisi neprestano preispituju i prilagođavaju novim uslovima. Principi promjene i razvitka mogli su se pokazati štetnim po opću sigurnost, te se kao neophodno pokazalo da se oni usklade sa idejom o čvrstoj osnovi pravnog poretka.
 
2. Faze razvoja filozofije prava
Grčka filozofska misao, iz perioda kad pravo i moral još nisu bili razdvojeni, pomogla je da se u jurističkoj misli klasičnog rimskog prava razluči ono što je pravno i moralno. U okviru striktnog prava, nije se mnogo vodilo računa o moralu i po mnogim bitnim pitanjima to pravo je bilo u suprotnosti sa moralnim idejama tog vremena. Otuda se odmah nametnula distinkcija pravednog po prirodi i pravednog na osnovu konvencije ili zakona.
Bitno je naglasiti da termin «priroda» u antici nije imao današnje značenje. «Prirodni» objekat bilo je ono što je najpotpunije izražavalo suštinu stvari. To je bio savršeni objekat. Otuda je prirodno pravo bilo ono koje je savršeno izražavalo ideju prava koja se odnosila na neko dato pitanje. Pravo je tragalo za idealom - savršenim prirodnim pravom, a sredstvo za postizanje tog cilja bilo je pravničko rezonovanje. Zakonodavstvo i edikt su bile samo kopije ove pravne realnosti. Na taj način su pravnici došli do ratio legis, principa prirodnog prava koji je bio osnov pravnog pravila. Teorija prirodnog prava je nastala u službi napretka, kao sredstvo da se stvori pravo koje će poslužiti cijelom svijetu, a na osnovama starog striktnog prava grada Rima.
Prirodno pravo (latinski jus naturale), u pravnoj filozofiji predstavlja naddržavno, nadpozitivno pravo, koje ne počiva na pravu određenom od strane ljudi, niti na ljudskim pravnim formama, pravo kojem državno pravo ne može proturiječiti ni pod kakvim okolnostima (pravo pravo, prirodno pravo).
Prirodno pravo prepoznajemo kao pravo razuma već u antičkoj filozofiji, a potom u novom dobu (renesansa, barok i prosvjetiteljstvo). Prirodno pravo postalo je poseban akademski predmet sa zahtjevom da postane filozofija prava, dalje osnova velikih pravnih sistema (Grotius, Pufendorf), osnova teorije državnih i društvenih ugovora, a samim tim i konstitutivne države, osnova humaniziranja kaznenog prava (ukidanje procesa protiv vještica i mučenja), kao i osnova pozitiviranja ljudskih prava, a tako i liberalne države. Zloupotreba pozitivnog državnog prava u 20. vijeku, nakon 1945.- godine dovela je ponovnog oživljavanja filozofske antropologije i do "povratka prirodnog prava".  
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET