Evropski sud pravde | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Evropski sud pravde". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD
Evropski sud pravde
Sadržaj
UVOD
1. Evropski sud pravde 4
1.2.Uloga Suda 5
1.3. Funkcija Suda 5
2. Sastav i zasjedanje Evropskog suda pravde 6
2.1. Sudije i opšti pravobranioci 6
2.2. Sekretar Suda 7
2.3. Zasjedanje Suda 7
3. Nadležnosti Evropskog suda pravde 8
3.1. Nadležnosti u sporovima 9
3.2. Nadležnosti Suda prema ovlaščenjima sudija 10
3.3. Nadležnosti prema ulozi koju vrši Sud 11
4. Postupak pred Evropskim sudom pravde 11
4.1. Postupak po direktnim tužbama 12
4.2. Postupak po prethodnom pitanju 13
4.3. Posebni postupci 13
4.3.1. Pojednostavljeni postupak 13
4.3.2. Ubrzani postupak 14
4.3.3. Hitni prethodni postupak (PPU) 14
4.3.4. Postupak privremene pravne zaštite 15
Troškovi postupka 15
Pravila o jeziku 15
ZAKLJUČAK 15
LITERATURA 16
UVOD
U cilju izgradnje Ev rope neke od, danas 28, država članica sklopile su ugovore kojima su uspostavile Evropske zajednice, a zatim i Ev ropsku uniju, s institucijama koje donose pravne propise za određena područja. Evropska unija donosi vlastita pravna pravila, vlastite pravne akte (uredbe, direktive i odluke). Kako bi se osiguralo poštivanje tih pravnih akata, njihovo razumijevanje i ujednačena primjena u svim državama članicama, neophodna je jedna sudska institucija.
Ta je institucija Sud Ev ropske unije. Čine ga tri suda: Sud (osnovan 1952.), Opći sud (osnovan 1988.) i Službenički sud (osnovan 2004.). Drugim riječima, Sud Evropske unije, zajedno s nacionalnim sudovima, čini sudbenu vlast Unije. Glavna zadaća Suda je jedinstveno tumačenje prava Unije i ocjena njegove valjanosti. Sud posebno odgovara na pitanja koja mu upute nacionalni sudovi čija je uloga ključna jer upravo oni prvi primjenjuju pravo Unije.
Sudska praksa Suda Evropske unije − zajedno s ugovorima, uredbama, direktivama i odlukama − čini pravo Unije.
U ovom seminarskom radu želim dati odgovore na pitanja, zašto postoji Evropski Sud pravde, koje su nadležnosti kao i sastav Evropskog suda pravde.
Hipoteza-1
Utiče li sudska praksa Suda Ev ropske unije na ev ropske građane?
Hipoteza-2
Kako građani mogu znati je li njihov pravni problem obuhvaćen pravom Unije i je li u nadležnosti Evropskog suda pravde ? Ima li svaki građanin pravo na pristup Sudu Europske unije?
1. Evropski sud pravde
Evropski sud pravde predstavlja okosnicu efektivnog sistema pravosudne zaštite komunitarnog prava. Sud pravde se brine o poštovanju prava prilikom tumačenja i primj ene što znači da se Sud brine da komunitarno pravo ne bude tumačeno i primenjivano različito u raznim državama članicama. Sud Europske unije sudska je institucija Unije i Evropske zajednice za atomsku energiju (EZAE). Čine ga tri suda: Sud, Opći sud i Službenički sud. Glavna mu je zadaća preispitivanje zakonitosti akata Unije i osiguravanje jedinstvenog tumačenja i primjene prava Unije.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET