Elementi ekonomskog ustavnog ustrojstva (historijski osvrt) | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elementi ekonomskog ustavnog ustrojstva (historijski osvrt)". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


ELEMENTI EKONOMSKOG USTAVNOG USTROJSTVA (historijski osvrt)
SEMINARSKI RAD
SADRŽAJ
1.UVOD 1
2. BUDŽET 2
3. KONSTITUISANJE SISTEMA FINANSIRANJA 3
3.1. OBJEDINJAVANJE INSTRUMENATA FINANSIRANJA 3
4. ŠIRENJE ZAJEDNICE I DOGRADNJA SISTEMA FINANSIRANJA 5
4.1. PRVA BUDŽETSKA KRIZA 5
4.2. BUDŽETSKA DISCIPLINA 6
4.2.1.Srednjoročno planiranje – “Delor 1” 6
4.2.2 Budžetska disciplina – “Delor 2” 6
4.2.3 “Agenda 2000” 7
4.2.4 Aktuelni srednjoročni finansijski plan 8
5. UNUTRAŠNJE TRŽIŠTE 10
5.1. OSNOVNE KOMUNITARNE SLOBODE 11
5.1.1.Sadržinsko određenje – pojam 11
5.1.2. Dinamika ostvarivanja unutrašnjeg tržišta 12
5.1.3. Ograničenja osnovnih sloboda 12
5.2.1. Negatvina harmonizacija/integracija 13
5.2.2.Princip uzajamnog priznavanja 13
5.2.3. Pozitivna harmonizacija/integracija 14
6. JEDINSTVENO TRŽIŠTE U XXI VIJEKU – “NOVI” PRISTUPI 16
7.ZAKLJUČAK 18
1.UVOD
Prvi budžet Evropske ekonomske zajednice je bio dosta mali i uloga mu je prije svega bila da pokrije određene administrativne potrebe tadašnje zajednice. Međutim, kako je Unija sve više rasla i širila se i kako su države članice postajale sve više zavisne jedna od druge, tako je rasla i uloga budžeta. Sve više su rasla sredstva koja su ulazila u buđet kao što je raslo i polje njegove primjene. Dakle, uz mijenjanje budžeta uporedo s njim su se mijenjala polja njegovih rashoda i prihoda.
Danas. budžetska politika Evropske Unije funkcioniše na različitim osnovama u odnosu na nacionalne politike. To znači da zemlje članice istovremeno sprovode i finansiraju svoje ekonomske i političke aktivnosti u okviru dva različita sistema javnig finansija, dakle nacionalni i evropski. članstvo u Evropskoj Uniji, zemljama članicama nameče i obavezu finansiranja zajedničkog budžeta Evropske unije. Dakle, uporedo s uspostavljanjem mehanizma funkcionisanja EU sistema javnih finansija, svaka zemlja članica, odriče se određenog dijela svojih nacionalnih prihoda i ulaže ih u zajednički EU budžet.
Osvnovna svrha i ciljevi seminarskog rada jeste da se sagleda razvoj buđeta, te posljedice na koje je se svremenom nailazilo i načina prevazilaženja istih.
U radu su korištene metode: indukcije, dedukcije, metoda sinteze, komparativna metoda.
HIPOTEZA: “Budžet se kroz historiju mijenjao i najbolje oslikava ciljeve i promjene u nutar Evrposke unije.”
2. BUDŽET
Specifičnost političko – pravnog poretka Evropske zajednice manifestuje se i na planu njenog finansiranja. “Kao što je nagoviješteno u prethodnom dijelu, Osnivački ugovori - osobito onaj o Zajednici za ugalj I čelik – jasno statuiraju mehanizam finansiranja po kojem se novostvorena organizacija razlikuje od ostalih, tradicionalnih međunarodnih organizacija.” Naime, za razliku od ovih posljednjih, Evropska zajednica je koncipirana kao struktura koje će se finansirati iz “svojih” sredstava, a ne iz doprinosa država članica. Drugim rječima, njen budžet ima “svoje” instrumente finansiranja. Naravno, mehanizam finansiranja Evropske unije ne obavlja ili, bolje, samo dijelom obavlja, osnovne funkcije budžeta u modernoj državi: alokativnu, (re) distributivnu, i stabilizacionu. Razlozi za to su već objašnjeni – Evropska unija nije država. U skladu s tim ona ne raspolaže jednim od njenih ključnih prerogative: “određivati poreze i njima raspolagati” (to tax and spend), sliijedeći pri tome odgovarajuća politička i ekonomska opredjeljenja. I mada tim povodom slika postaje znatno nijasiranija, upravo rečeno stoji i nakon konstituisanja monetarne unije. Dovoljno je pomenuti da je budžet Zajednice, odnosno Unije, konstantno ispod 2% BNP (Unije), što ne ostavlja prostor za iole značajniju materijalizaciju pomenutih funkcija budžeta u državnopravnom okviru.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET