Žrtve proganjanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Žrtve proganjanja". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 UNIVERZITET U NISU
PRAVNI FAKULTET
VIKTIMOLOGIJA
ZRTVE PROGANJANJA
SADRZAJ:
POJAM I NASTANAK PROGANJANJA -----------------------------------3
ELEMENTI I UZROCI PROGANJANJA------------------------------------4
KARAKTERISTIKE PROGONITELJA I NJIHOVOG PONASANJA------5
ODNOS PROGONITELJA I ZRTVE-----------------------------------------7
PROGANJANJE U SVETU--------------------------------------------------10
ZAKONSKA REGULATIVA PROGANJANJA-----------------------------12
DODATNE MERE SUZBIJANJA PROGANJANJA----------------------14
PROBLEM PROGANJANJA U SRBIJI------------------------------------15
Pojam i nastanak proganjanja
Devedesetih godina XX veka i pocetkom XI veka mediji pocinju sve vise da pisu o pojmu proganjanja, a istovremeno se javlja lavina naucno istrazivackih i str ucnih radova. U pocetku se proganjanje uporedjivalo sa nasiljem u porodici, nasiljem na random mestu, seksualnim uznemiravanjem, serijskim ubistvima … Danas, proganjanje se oznacava kao specifičan i složen probl em kome se posvećuje istraživačka pažnja u cilju definisanja pojma, povlacenja granica izmedju proganjanja i drugih njemu slicnih pojava, utvrđivanja rasprostranjenosti i karakteristika proganjanja. Takodje, u svetu se preduzimaju značajne mere radi sprečavanja pojave, podrške žrtvama proganjanja i kažnjavanja izvršilaca. U mnogim zemljama su doneti zakoni protiv proganjanja, koji su inkriminisali proganjanje kao krivično delo i predvideli mogućnost izricanja zaštitnih mera.
Rec proganjanje potice od engleske reci to stak sto znaci šunjati se, prikradati se, gonit i progoniti… U početku se reč proganjanje koristila za oznacavenje radnje gonjenje stoke ali krajem XX i pocetkom XI veka termin proganjanje dobija drugačije značenje i pod tim pojmom podrazumeva se proganjanje živih bića.
Postoji vise definicija proganjanja i ni jedna nije precizna, sveobuhvatna i jedinstvena ali ipak sledeće dve se mogu izdvojiti:
“Proganjanje je način ponašanja usmeren na određenu osobu koji obuhvata ponavljanje postipka kojim se ostvaruje vizuelna ili fizička blizina, komunikacija bez pristanka ili verbalne, pisane ili implicirane pretnje ili kombinacijom svih tih postupaka, koji bi izazvali osnovani strah kod druge osobe.” “Proganjanje je zločin koji može pogoditi svaku osobu, bez obzira na pol, rasu, seksualno opredeljenje, socio-ekonomski polozaj, geografsku ili ličnu pripadnost.”
U prvoj definiciji reč proganjanje obuhvata radnju koja se dogodila dva ili više puta. Proganjanje se takođe moze javiti i kod kuce, na poslu zatim upucivanjem uznemiravajucih poziva, ostavljanje pisanih poruka ili predmeta i vandalskim ponasanjem.
Druga definicija potice iz kalifornjskog ”anti-taking” zakona iz 1990 kada je i prvi put kriminalizovan pojam proganjanja, nakon cega su i druge drzave SAD-a uskladile svaoja zakonodavstva radi sankcionisanja ovog kriminalnog ponasanja.
Elementi i uzroci proganjanja
Postoje cetiri zajednicka elementa kako za ove tako i za ostale postojece definicije:
1. ponavljanje radnje izvršenja (vec ina zakona predvidja da je radnja izvršena najmanje dva puta)
2. kršenje prava na prvatnost
3. postojanje dokaza o postojanju pretnje i-ili izazvanog straha kod žrtve sto se odredjuje koriscenjem standarda razumne osobe
4. okolnost da radnja izvršenja može biti usmerena kako na žrtvu tako i na njoj blisko lice ili stvar
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET